avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general semnaturi pe situatiile financiare la 30.06.2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

semnaturi pe situatiile financiare la 30.06.2010

Situatiile financiare la 30.06.2010 trebuie sa fie semnate neaparat de un expert contabil? Pot fi semnate de administratori, deoarece nu exista angajat director economic sau contabil cu drept de semnatura
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 08:39, 10 August 2010
e suficient sa semneze administratorul;
si un expert contabil daca nu aveti angajati
Legea 259/2007 pentru modificarea si completare la L.contabilitatii nr. 82/1991 a fost publicata in M.O. nr.506 din 27 iulie 2007.
Conform noilor reglementari administratorul nu mai are dreptul de raspundere pentru tinerea contabilitatii, asa cum era prevazut in varianta anterioara din L.contab. nr. 82/1991, la art. 10 alin (4).
Asadar, o societate este obligata sa aiba contabilitate, fie interna (cu departament de contabilitate), fie externa (printr-un contract de prestari servicii contabile).
mihaiela dragomir a scris:

e suficient sa semneze administratorul;


nu e deloc suficient.

Potrivit OMFP 1879/2010 – raportările contabile la 30 iunie 2010 "sunt semnate de persoanele în drept, cuprinzând și numele în clar al acestora. Rândul corespunzător calității persoanei care a întocmit raportările contabile se completează si se semneaza de catre:
- directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție, potrivit legii;
- persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.
Prin altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție se înțelege orice persoană angajată, potrivit legii, care îndeplinește condițiile prevăzute de Legea nr. 82/1991, republicată
". (studii superioare economice , nn)
Ultima modificare: Marți, 10 August 2010
ContSters123067, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Economist contabil victorn victorn A-s dorii sa stiu daca am terminat fac. de stiinte ec.specializare contabilitate si sunt angajat la o societate com pot sa intocmesc bilantul..s-au trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Semnarea bilantului RovoDana RovoDana Buna ziua am rugamintea sa-mi spuneti cine poate semna bilantul contabil? poate semna un contabil sau ete obligatoriu sa fie semnat de un expert ... (vezi toată discuția)
Raportari la 30.06.2013 cristinamanu cristinamanu Buna ziua. Am si eu o intrebare.: pentru bilantul la 30.06.2013, ce anexe trebuiesc si daca bilantul mai trebuie vizat de un expert contabil, la fel ca cel de ... (vezi toată discuția)