Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general semnaturi pe situatiile financiare la 30.06.2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

semnaturi pe situatiile financiare la 30.06.2010

Situatiile financiare la 30.06.2010 trebuie sa fie semnate neaparat de un expert contabil? Pot fi semnate de administratori, deoarece nu exista angajat director economic sau contabil cu drept de semnatura
e suficient sa semneze administratorul;
si un expert contabil daca nu aveti angajati
Legea 259/2007 pentru modificarea si completare la L.contabilitatii nr. 82/1991 a fost publicata in M.O. nr.506 din 27 iulie 2007.
Conform noilor reglementari administratorul nu mai are dreptul de raspundere pentru tinerea contabilitatii, asa cum era prevazut in varianta anterioara din L.contab. nr. 82/1991, la art. 10 alin (4).
Asadar, o societate este obligata sa aiba contabilitate, fie interna (cu departament de contabilitate), fie externa (printr-un contract de prestari servicii contabile).
mihaiela dragomir a scris:

e suficient sa semneze administratorul;

nu e deloc suficient.

Potrivit OMFP 1879/2010 – raportările contabile la 30 iunie 2010 "sunt semnate de persoanele în drept, cuprinzând și numele în clar al acestora. Rândul corespunzător calității persoanei care a întocmit raportările contabile se completează si se semneaza de catre:
- directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție, potrivit legii;
- persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.
Prin altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție se înțelege orice persoană angajată, potrivit legii, care îndeplinește condițiile prevăzute de Legea nr. 82/1991, republicată
". (studii superioare economice , nn)
ContSters123067, utilizator