Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Prestare servicii catre societate straina
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Prestare servicii catre societate straina

Buna ziua,

Ca sa nu ma abat de la subiectul deschis intr-o alta discutie, deschid un nou subiect legat de prestarea serviciilor unui PFA la norma de venit (Activitati de informatica) catre o firma din strainatate:
1. Poate fi aceasta o solutie pentru ca activitatea prestata sa nu fie considerata dependenta?
2.In cazul in care facturez repetitiv (lunar, trimestrial, semestrial) se aplica aceleasi legi adica:"Persoanele care realizează exclusiv venituri de natură profesională cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial - sau ocazional datorează contribuţiile individuale de asigurări sociale, de asigurări pentru şomaj şi de asigurări sociale pentru sănătate. "?
Multumesc anticipat
1. Activitatea desfasurata este considerata independenta.
2. Se aplica prevederile mentionate.