avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident in rupea
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident in rupea

suntem victime colaterale, adica, la 21.30 un microbuz a acrosat o caruta iar dupa ce a trecut acesta, o roata de la caruta a venit in noi.ne-a avariat bine, bine masina, am scapat cu viata, nu am mai plecat in concediul propus, iar in urma procesului verbal incheiat de politie a rezultat ca soferul microbuzului este acuzt de omor din culpa si vatamare corporala. a murit femeia din caruta iar barbatul e in spital.
am primit copie de pe asig soferului microbuzului dar nu putem fii despagubiti, nu ne face masina nimeni pana nu se finalizeaza dosarul, adica procesul care poate dura ani buni, ca doar suntem in Romania.
ce e de facut, suntem disperati in dfecembrie am incheiat leasingul si nu aveam vici casco.ne-ar prinde bine niste sfaturi.va multumim
Cel mai recent răspuns: osan_florentina , utilizator 10:58, 11 August 2010
nu va ramane altceva de facut decat sa va reparati din banii dvs masina, apoi sa va indreptati impotriva asiguratorului, sa-l obligati sa va despagubeasca.
si daca instanta il considera nevinovat pe sofer, ce sa fac sa il caul pe carutas????
in ce conditii ne putem adresa FPVS??
osan_florentina a scris:

in ce conditii ne putem adresa FPVS??


In situatia in care autorul accidentului este necunoscut sau daca este cunoscut nu are asigurare valabila.
Ati primit sfaturi bune.
Nu puteti sa va adresati la Fond, vinovatul fiind si cunoscut si avand si RCA valabil.Mai aveti o sansa de a rezolva probleme banilor daca veti solicita si veti gasi intelegere la asigurator , daca se vor intruni la un moment dat conditiile:

Art. 46. - In cazul in care accidentul de vehicul face obiectul unui proces
penal, despagubirile pot fi stabilite pe cale amiabila, daca:
1. potrivit legii, actiunea penala a fost stinsa sau poate fi stinsa prin
impacarea partilor; -nu este cazul aici
2. desi hotararea instantei penale a ramas definitiva si irevocabila, stabilirea
despagubirilor civile ar urma sa se faca ulterior;-constituiti-va ca parte civila cu pretentii in proces
3. desi actiunea penala nu poate fi stinsa prin impacarea partilor:
a) s-a dat rechizitoriu de trimitere in judecata si persoana prejudiciata isi ia
un angajament scris prin care se obliga sa restituie de indata, partial sau
total, despagubirea primita, in functie de hotararea instantei penale in ceea ce
priveste fapta, faptuitorul si vinovatia; sau

b) din actele incheiate de autoritatile publice rezulta atat raspunderea civila
a acestora, prejudiciile cauzate, cat si vinovatia penala a conducatorului auto
care urmeaza sa fie trimis in judecata dupa finalizarea cercetarilor aflate in
curs si persoana prejudiciata isi ia un angajament scris prin care se obliga sa
restituie de indata, partial sau total, despagubirea primita, in functie de
hotararea instantei penale in ceea ce priveste fapta, faptuitorul si vinovatia.

Alte discuții în legătură

Cum platesc asigurarile in urma accidentelor cu morti invmona invmona accident in care au fost implicate doua masini:cea vinovata in care a si murit o femei si masina sotului meu ,fara victime.fata masinii este praf,asigurarea am ... (vezi toată discuția)
Accident pe trecerea de pietoni alexandru25 alexandru25 Buna ziua, as dori sa va in treb cum se procedeaza cu daunele pt. un accident a un ui pieton pe trecere de pietoni. Cumnata mea a fost lovita, a avut neviue ... (vezi toată discuția)
Masina avariata,vinovatul asigurat la carpatica alexyna alexyna Buna seara! In data de 25 decembrie 2010 am fost lovit la semafor de o masina a carui sofer era beat. Acestuia i s-a gasit o alcoolemie de 0.57 in aerul pur ... (vezi toată discuția)