Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune fortata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune fortata

Buna seara. Am si eu o problema cu fratele meu. Acum 1 luna a murit tatal nostru, mama murind in urma cu 14 ani.
Eu am plecat din casa parintilor de cativa ani asa ca toate actele casei au ramas la fratele meu. Din pacate relatia mea cu el nu este una foarte buna asa ca nu am reusit sa cadem de acord cum sa impartim bunurile, mai mult nu am acces in casa sau la acte.
Am aflat de curand de la matusa mea ca fratele meu a deschis succesiunea fortat.
Ce inseamna asta ? El poate ramane cu toate bunurile daca eu nu stiu unde a deschis succesiunea, pe mine ma va anunta cineva oficial sa ma prezint la succesiune ? Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns/sfat. Multumesc
Adema2010, utilizator
Da, puteati avea aceasta surpriza neplacuta daca nu erati in tara...
Succes!