Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract de prestari servicii cu o \"persoana fizica\"
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract de prestari servicii cu o "persoana fizica"

Se poate incheia un contract de prestari servicii fara caracter de continuitate in timp, cu o persoana fizica? Ce obligatii are peroana fizica in legatura cu fiscul (contributii obligatorii, impozite, taxe)? Trebuie sa inregistreze acest contract intr-un anumit interval? ce trebuie sa plateasca unitatea si ce persoana fizica?
va multumesc!
angajatorul trebuie sa retina si sa vireze 10% impozit( in mod normal acesta va fii de 16% ) si eventual cass 5,5 % si il va trece in decl. 205 la final
pers. fizica va depune declaratia 200 anul urmator