Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura emisa in iunie, platita in iulie=> factura de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura emisa in iunie, platita in iulie=> factura de regularizare?

Pentru un contract de leasing a fost emisa factura la data 21.06.2010 si scadenta la data de 05.07.2010, factura platita in 02.07.2010.

Din cate am inteles deoarece factura a fost platita in iulie dupa majorarea tva-ului, societatea de leasing a reemis factura cu noul tva-24% facand astfel o regularizare prin o noua factura scadenta in 13.08.2010, factura prin care eu am de platit diferenta de TVA de la 19 la 24%.
E corecta treaba asta sau nu?
Nu am inteles mare lucru insa mai jos e raspunsul societatii.Probabil au dreptate.

Operatiunea de regularizare se realizeaza in conformitate cu prevederile articolelor 1341, 1342 si 140 aliniatul 4 din Codul Fiscal modificat pe care le redam mai jos si are loc pana la data de 31.07.2010.

Art. 1341: Faptul generator pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii
(1)Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor, cu excepţiile prevăzute în prezentul capitol.

(9)În cazul operaţiunilor de închiriere, leasing, concesionare şi arendare de bunuri, serviciul se consideră efectuat la fiecare dată specificată în contract pentru efectuarea plăţii...“

Art. 1342: Exigibilitatea pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii
(1)Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2)Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
a)la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;

Art. 140: Cotele

(4)În cazul schimbării cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cotele în vigoare la data livrării de bunuri sau prestării de servicii, pentru cazurile prevăzute la art. 1342 alin. (2).