avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura emisa in iunie, platita in iulie=> factura de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura emisa in iunie, platita in iulie=> factura de regularizare?

Pentru un contract de leasing a fost emisa factura la data 21.06.2010 si scadenta la data de 05.07.2010, factura platita in 02.07.2010.

Din cate am inteles deoarece factura a fost platita in iulie dupa majorarea tva-ului, societatea de leasing a reemis factura cu noul tva-24% facand astfel o regularizare prin o noua factura scadenta in 13.08.2010, factura prin care eu am de platit diferenta de TVA de la 19 la 24%.
E corecta treaba asta sau nu?
Cel mai recent răspuns: guerila , utilizator 14:05, 10 August 2010
Nu am inteles mare lucru insa mai jos e raspunsul societatii.Probabil au dreptate.

Operatiunea de regularizare se realizeaza in conformitate cu prevederile articolelor 1341, 1342 si 140 aliniatul 4 din Codul Fiscal modificat pe care le redam mai jos si are loc pana la data de 31.07.2010.


Art. 1341: Faptul generator pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii
(1)Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor, cu excepţiile prevăzute în prezentul capitol.

(9)În cazul operaţiunilor de închiriere, leasing, concesionare şi arendare de bunuri, serviciul se consideră efectuat la fiecare dată specificată în contract pentru efectuarea plăţii...“

Art. 1342: Exigibilitatea pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii
(1)Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2)Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
a)la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;

Art. 140: Cotele

(4)În cazul schimbării cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cotele în vigoare la data livrării de bunuri sau prestării de servicii, pentru cazurile prevăzute la art. 1342 alin. (2).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regularizare tva pentru factura emisa in iunie 2010 ioanaep ioanaep Avem un contract de leasing prin care este stipulat faptul ca ratele se factureaza cu o luna inainte. Exemplu: rata din iulie s-a facturat in iunie. Ulterior ... (vezi toată discuția)
Storno avans 01.07.2010 cpisla cpisla Buna ziua, va rog sa ma sfatuiti cum se face o factura de storno avans dupa data de 01.07.2010. Cu ce cota de TVA? Multumesc, (vezi toată discuția)
Tva colectat la livrare sau facturare? marius2009 marius2009 Am facut o livrare de bunuri in luna Octombrie pe aviz de expeditie. Am emis factura in luna Noiembrie (20.11.2009) cand am colectat si tva . trebuia sa ... (vezi toată discuția)