avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare jumatate apartament...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare jumatate apartament...

Daca pe contractul de vanzare-cumparare a unui apartament sunt trecuti doi frati (unul dintre ei casatorit iar celalalt nu) si unul dintre ei (cel necasatorit) vrea sa-i lase partea lui celuilalt (sa o cedeze de buna voie), cum ar trebui procedat? Se face un nou act de vanzare cumparare pe numele fratelui care va intra in posesia apartamentului?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 13:05, 10 August 2010
da, sa-i vanda cota dansului fratelui.sau ii poate face donatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie intre frati mariaxxx mariaxxx Buna ziua. Vreau sa cumpar un imobil de la fratele meu (imobil pe care fratele l-a dobandit prin donatie de la parintii nostri, suntem 2 frati). Fratele este ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare doinadiana doinadiana Buna ziua! As vrea sa ma sfatuiti cum este mai bine. Suntem 3 frati iar parinti ar dori sa lase apartamentul la doar 2 dintre noi . Acumparinti nostri nu ... (vezi toată discuția)
Act de donatie pt un teren angelica82 angelica82 Imi cer scuze.Reiau.Proprietara acestui teren este soacra mea ,acesta fiid mostenire de la parintii ei.(mentionez ca un parinte a decedat si unul este ... (vezi toată discuția)