Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Operatiuni triunghiulare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Operatiuni triunghiulare

Un furnizor din Franta livreaza bunuri catre o firma din Malta care le revinde catre o firma din Romania. Transportul are loc direct din Franta in Romania si este platit de catre beneficiarul din Romania. Este operatiune triunghiulara? Cum se inregistraza in decont si cum se declara in 390?
Buna ziua,
Definitia operatiunii triunghiulare: - este operatiunea in care sint implicati trei parteneri comerciali inregistrati in scopuri de TVA, in trei state membre diferite ,iar marfurile circula direct de la furnizor la beneficiarul final.

Da este operatiune triunghiulara. Imi pare rau ca nu va pot ajuta cu inregistrarea.

Succes,