Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... fosta sotie poate sa paraseasca copilul incredintat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

fosta sotie poate sa paraseasca copilul incredintat mai mult timp?

Fosta sotie traieste in concubinaj cu cineva,copilul lasandu-l in grija mamei ei.Este legal aces lucru? Pentru ca baiatul a fost incredintat ei nicidecum parintilor ei,mentionez ca nu se afla in aceias localitate cu copilul,normal nu ar fi sa ia copilul cu ea?doar ia fost incredintat sal creasca ea nu?pot cere eu copilul si daca da cum?
niki levis, utilizator
Puteti introduce o actiune de reincredintare a minorului catre dvs.spre crestere si educare.
da, puteti sa faceti o cerere de reincredintare a minorului insa sa aveti martori cu care sa probati ca mama nu mai sta cu minorul.