Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cesionare firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cesionare firma

In cazul cesionarii unei firme ce se intampla cu dividentele nealocate pt primele 6 luni ale anului si care sunt purtatoare de impozit anul urmator. Cine plateste acel impozit?

Multumesc.
Legea societatilor comerciale prevede ca "dividendele care se cuvin după data transmiterii acţiunilor aparţin cesionarului, în afară de cazul în care părţile au convenit altfel". Dividendele se cuvin o singura data, atunci cand se aproba distribuirea profitului pe anul anterior, astfel ca nu exista dividende pe primele 6 luni ale unui an. In tot cazul, daca nu s-a prevazut nimic in contractul de cesiune, atunci cedentul nu are dreptul la dividende pe anul in care a transmis partile sociale/actiunile.
Multumesc pentru raspuns. De unde as putea lua un draft de contract de cesiune?