Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... mod recalculare pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

mod recalculare pensie urmas

Buna ziua, va rog o intrebare
Tatal meu(nascut 1.04.1942 - pensionar de stat din 1998 , decedat 20.12.2007 (pensia din luna noiembrie 2007 era de 673 lei; punctaj 1,24324; val. punct 541 lei )
Mama mea (nascuta 18.09.1945 - pensionar CAP) in prezent pensionar cu pensie de urmas (364 lei + 113 lei)
Intrebare : Mamei mele i se poate recalcula pensia de urmas ?
Va multumesc
Recalcularea drepturilor de pensie ce s-ar fi cuvenit sustinatorului decedat(tatalui) s-a facut in anul 2005, in cadrul procesului de evaluare a pensiilor, in temeiul HG 1550/2004 si al OUG 4/2005.
Drepturile de pensie de urmas ale mamei au fost stabilite in temeiul Legii nr. 19/2000, prin aplicarea unui procent de 50% asupra punctajului mediu anual determinat pentru sustinatorul decedat in procesul de recalculare aminitit anterior.

Avand in vedere faptul ca a rezultat un cuantum atat de mic, mama beneficiaza de ajutorul acordat sotului supravietuitor in temeiul Legii nr. 578/2004.

In prezent nu exista temei legal pentru recalcularea drepturilor de urmas ale mamei.

Numai in situatia in care sunteti in posesia unor inscrisuri noi, care sa ateste venituri ce nu au fost avute in vedere la determinarea punctajului anual al sustinatorului decedat (tatalui), puteti solicita recalcularea drepturilor de pensie prin valorificarea acestor elemente.
florisiris, utilizator
Cuantumul pensiei de urmas, nu intotdeauna se determina prin aplicarea unui procent de 50 asupra punctajului determinat
Prin urmare, trebuie vazut ce punctaj si ce cuantum al pensiei i s-a stabilit tatalui dvs in etapa de evaluare in anul 2005.
Functie de acest lucru, se stabileste daca procentul de 50 se aplica punctajului obtinut sau asupra cuantumului pensiei
#-o
Potrivit art. 76 din Legea nr.19/2000, cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual determinat pentru perioada de cotizare cu valoarea unui punct de pensie.

Deci, daca procentul de 50% se aplica punctajului mediu anual determinat pentru sustinatorul decedat si se inmulteste cu valoarea punctului de pensie, asa cum este stabillita prin legea bugetului asigurarilor sociale ...nu rezulta cuantumul pensiei.
Iar, daca s-ar face invers nu ar iesi la fel?
Nu vad unde este problema Bruta.
problema este aici: ART. 71/Lg 19/2000
(1) Pensia de urmaş se calculează, după caz, din:
a) pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat;

sau aici in Norme

23. Referitor la art. 71 alin. (1) lit. a) din lege se disting două situaţii:
a) susţinătorul decedat avea pensie pentru limită de vârstă stabilită în condiţiile legislaţiei anterioare, situaţie în care pensia de urmaş se calculează din această pensie, determinată conform art. 180 din lege;
Bruta, utilizator
:ok:

Bruta,
Azi nu vreau sa intru in polemica cu tine.
Eu am vorbit despre evaluarea pensiilor in vederea recalcularii, potrivit HG 1550/2004 si OUG 4/2005 si de punctajul mediu anual determinat pentru sustinatorul decedat, indiferent de ce categorie de pensie a beneficit.

Nu vad totusi unde am gresit!
Si nu inteleg de ce tii neaparat sa complici lucrurile pe forum.