Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test de paternitate?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test de paternitate?

buna ziua,divortul s-a consumat in urma cu un an in urma introducerii actelor de divort de catre mine,copilul de 6 ani ramanand la mama cu acordul meu,la momentul acela nu aveam de gand sa cer test de paternitate dar in urma unor aluzii aruncate de fosta mea sotie ma gandesc serios sa fac acest lucru,va rog sa ma sfatuiti in aceasta privinta ce pasi trebuie sa urmez si daca se poate sa stiu cat ma costa acest test sau cine il plateste?daca se dovedeste ca am dreptate in banuielile mele ca nu as fii tatal biologic al copilului ce se intampla,pot cere copilul pana la urma in grija mea si eventuale daune morale?si ce sanse am?au mai fost cazuri asemanatoare de barbati inselati?va multumesc anticipat.
dvs platiti testul de paternitate. ar fi bine sa angajati un avocat pt cat de delicata e problema dvs.
doar atat?pana la avocat as fi vrut sa stiu ceva date din experienta altora,daca au mai fost cazuri similare si cu ce rezultat,va dati seama ca e un subiect delicat si trebuie tratat ca atare,deci pana sa intreb personal un avocat poate ma ajutati dumneavoastra in aceasta problema?va multumesc.
actiunea de contestare a paternitatii este una imprescriptibila . trebuie sa suportati expertiza ADN-ului al carui cost este destul de mare ( in jur de 2700 ron ).
va trebui sa administrati probe in instanta , probe pe care se intemeiaza actiunea dvs.
ok inteleg ca daca eu sant cel care cer testul eu il platesc,dar daca dovedesc ca am fost mintit in decursul casniciei si nu sant tatal biologic pot cere plata acestui test de catre partea acuzata?pot cere sa custodia copilului la care tin foarte mult indiferent daca se dovedeste ca nu sint tatal lui biologic?
va multumesc pentru raspunsuri,totusi daca se dovedeste ca nu sint tatal biologic al
copilului asta arata ca fosta sotie ma mintit cu buna stiinta ,asta fiind si o dovada clara
ca am fost inselat,ce se intampla cu banii pe care i-am platit pana acum sub forma de pensie
alimentara sau alte cheltuieli,ce le-am avut cu copilul si chiar cu ea,le pot cere inapoi pe
langa cheltuielile de judecata?reclamand ca am fost lasat atatia ani de casnicie sa cred ca
sant tata al acestui copil, fiind mintit,pot dovedi prin asata ca de fapt ea a premeditat de
la inceputul relatiei sa obtina bunuri banesti de la mine pe viitor, si mai am o intrebare
va rog frumos daca ma puteti scoate din ceata ca nu stiu ce sa fac,lucrurile ei care lea
cerut in instanta au ramas in continuare la mine,am anuntato de nenumarate ori sa vina sa si
le ia dar nu o face ce pot sa fac eu in situatia asta?o pot obliga in vreun fel sa vina sa
si le ia?va dati seama ca ma incurca ocupand loc,sau ma gandesc ca trece timpul si incep sa
se degradeze,in situatia asta poate sa ma oblige sa ii dau contravaloarea lor? va multumesc
inca odata ca ati fost amabili raspunzandu-mi la nelamuririle pe care le am sper
din tot sufletul ca o veti face si acum
va multumesc anticipat,cu multa stima NIKI.
niki levis, utilizator