avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare titlu de proprietate

Buna ziua,

va rog din suflet sa ma ajutati cu urmatoarea speta.
Eu (M.A.) si fratele meu (M.M.) am ramas singurii mostenitori dupa moartea bunicului (M.S.) din partea tatalui nostru.(tatal nostru si sotia bunicului au decedat)
Bunicul (M.S.) nostru are un frate care traieste (M.N.), iar noi am vrut sa facem succesiunea, pentru a nu fi incurcati cu actele, avand in vedere ca bunicul (M.S.) si fratele (N.M.) nu au facut succesiunea dupa parintii lor.
Astfel, am mers in instanta si am impartit bunurile ramase de pe urma strabunicilor mei (casa si terenuri agricole).
Eu (M.A.)si fratele meu(M.M.) am luat casa (curti constructii - teren intravilan - 1.000 mp), iar fratele bunicului(M.N.), terenul agricol. Dupa aceea, eu am aflat ca gradina din curte, in suprafata de cca. 414 mp, nu este prinsa in titlul de proprietate dupa care am facut partajul, aceasta figurand ca teren in administrarea Primariei, deci in proprietatea Primariei. Astfel, vorbind cu avocatul, acesta ne-a spus ca printr-o actiune in instanta putem demonstra si cere modificarea suprafetei de teren inscrisa in Titlul de proprietate. Prin sentinta civila nr...., instanta a admis cererea noastra, hotarand modificarea suprafetei de teren din 1.000mp, in 1.414 mp.
Mai departe, am fost la Primarie am depus cererea si toate documentele doveditoare si am solicitat modificarea titlului de proprietate. Dupa 7 luni am primit raspuns, ca Comisia Judeteana a respins cererea noastra pe motiv ca in dispozitivul Sentintei Civile nu se omologheaza raportul de expertiza. Totodata ni s-a comunicat ca putem opta prin completarea Sentinei prin care sa se prevada omologarea raportului de expertiza, sau sa realizam o ridicare TOPO in sistem stereografic 1970 cu viza OCPI.
PROBLEMA ESTE: de ce trebuie sa modific titlul de proprietate al strabunicului (unde sunt mentionati si cei doi copii ai lui - adica bunicul meu(M.S.) si fratele acestuia (M.N.)????? pt. ca noi am introdus actiunea in instanta pentru gradina si nu vad de ce nu se poate emite un titlu direct pe numele nostru avand in vedere ca noi detinem si teren de 1.000 mp curti constructii?????
daca facem ridicare topo este posibil sa intampinam probleme, pentru ca suprafata de 414 mp au reiesit dupa ce agentul agricol a masurat cu o ruleta, iar expertul de la instanta nu a masurat deloc, decat a constat ca in fundul curtii este o gradina si a luat suprafata masurata de agent.
nu inteleg de ce trebuie sa omologam raportul de expertiza, atata timp cat un expert a fost la fata locului, a intocmit raportul de expertiza, este expert propus de instanta, am hotararea irevocabila si definitiva????
ce ar trebui sa fac mai departe in ideea in care reusesc intr-un final sa modific suprafata din titlul de proprietate????
vreo actiune in constatare, prin care sa se arate ca eu si fratele meu detinem suprafata de teren de 1.414 mp????
nu ne intelegem deloc cu fratele bunicului si ne este teama sa nu ne faca probleme, de aceea evit sa se modifice suprafata de teren din titlul de proprietate unde apare si el.

nu stiu ce sa fac.

va rog ajutati-ma!!!!!!

Multumesc mult, astept cu nerabdare raspunsul dvs.
"Prin sentinta civila nr...., instanta a admis cererea noastra, hotarand modificarea suprafetei de teren din 1.000mp, in 1.414 mp."
Daca a trecut termenul pana cand sentinta poate fi atacata, mergeti la instanta care a dat sentinta sa va puna stampila cu mentiunea "definitiva prin nerecurare". Apoi apelati la un topograf autorizat. Acesta o sa va faca o masuratoare de precizie, apoi o sa intocmeasca o documentatie topografica in vederea modificarii suprafetei imobilului.De asemenea topograful va va pune la dispozitie un proces verbal de vecinatate pe care-l vor semna toti vecinii imobilului si primaria. documentatia topo se va depune la cadastru. Asta e tot.
succes!
Multumesc pentru raspuns.
Sentinta este irevocabila si definitiva, am fost la instanta si am timbrat-o si stampilat-o, insa daca fac acea masuratoarea topo, pe numele cui va fi acea suprafata, pe numele meu si al fratelui sau pe numele bunicului si fratelui lui.
In Hotararea judecatoreasca se face distinctie privind dreptul fiecaruia dintre mostenitori? Adica dvs.si fratele aveti in comun casa si constructiile sau se distinge cat are fiecare din aceasta suprafata? Ca in baza celor doua Hotarari(cea prin care vi se atribuie casa si terneul si cea prin care vi se aproba modificarea suprafetei) se poate face intabularea si modificarea suprafetei. Este greu sa va dau o solutie 100 % exacta fara sa citesc actele. Dar cel mai bine ar fi sa mergeti la un topograf autorizat sa studieze actele si sa va dea o solutie.
Va doresc mult succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare titlu de proprietate angela_mihaescu angela_mihaescu Buna ziua, va rog din suflet sa ma ajutati cu urmatoarea speta. Eu (M.A.) si fratele meu (M.M.) am ramas singurii mostenitori dupa moartea bunicului (M.S.) ... (vezi toată discuția)
Actiune in constatare angela_mihaescu angela_mihaescu Buna ziua, va rog din suflet sa ma ajutati cu urmatoarea speta. de curand am inceput prin avocatul meu o actiune in constatare pentru stabilirea dreptului ... (vezi toată discuția)
De ce nu mi s-a aprobat intabularea la tot terenul mostenit? ionut daniel ionut daniel Buna ziua,am mostenit un teren de o suprafata de 12700 mp din care 1000 mp curti contructii si .,din care OCOT a aprobat dupa succesiune pentru intabulare ... (vezi toată discuția)