Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pensionari exceptati de la aplicarea OUG 58/2010
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pensionari exceptati de la aplicarea OUG 58/2010

Buna ziua.
Pensionarii cu pensie anticipata sau anticipata partiala au obligatia platii impozitului pe venit asupra veniturilor obtinute din activitati autorizate sa desfasoare activitati independente?
Apreciez orice comentariu.
Nu se prevede o scutire de la plata a impozitului pe venit in acest caz.
Cum considerati ca ar trebui sa interpretam in privinta pensionarilor cu pensie anticipata sau anticipata partiala, care desfasoara activitati independente, art. III din OUG 58/2010 si art. 2 din Normele metodologice de aplicare ale acestui articol, aprobate prin HG 791/2010?

Art. III din OUG 58/2010
(1)Orice venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, se impozitează cu cota de impozit pe venit.
(2)Asupra veniturilor prevăzute la alineatul precedent se datorează contribuţiile individuale de asigurări sociale, asigurări sociale de sănătate şi asigurări de şomaj.
(3)Baza de calcul la care se aplică aceste contribuţii este limitată la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale.
(4)Obligaţia declarării, calculului, reţinerii şi plăţii contribuţiilor prevăzute la alineatul precedent revine plătitorului de venit, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.

Art. 2 din Normele metodologice de aplicare a art. III din OUG 58/2010:
Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, precum şi persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanţa de urgenţă.

Cu multumiri pentru orice opinie
@adita74
Ati insirat niste citate de prin lege da nu prea le-ati nimerit. Dumneavoastra deomonstrati ca veniturile obtinute de pensionarii PFA nu intra sub incidenta art III a OUG 58. Si mai departe ?
Conform codului fiscal art 41, toate veniturile .

[
ART. 41 Categorii de venituri supuse impozitului pe venit
Categoriile de venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor prezentului titlu, sunt următoarele:
a) venituri din activităţi independente, definite conform art. 46;

Si cum a spus si userul @G David, nu exista nici o scutire cu privire la plata impozitului pe venit pentru pensionari.
grandanat, utilizator
dragilor daca pe decizia de pensionare anticipata scrie negru pe alb ca pensionarul nu mai are drept de munca pana la iesirea la pensie de varsta cum sa platesti cas adica la luat e bine la munca nu mai ai dreptul ce e asta se bat cap in cap legile lor. astia sa mai invete sa mai citeasca. nu ai drept de munca dar platesti cas ? si somaj pentru ce ca pensionarul nu va mai fi in somaj niciodata ! astept si eu un raspuns daca se poate !
@bosi
#-o
Intrebarea initiala din topic este cu privire la plata impozitului pe venit pentru PFA care sunt si pensionari.
Nu a zis nimeni ca PFA care sunt si pensionari trebuie sa plateasca CAS sau somaj. Dimpotriva.
grandanat, utilizator