Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... ref.agent asigurari cu contract
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

ref.agent asigurari cu contract

O persoana fizica are contract de agent asigurari incheiat cu o firma de profil.Societatea ii retine si vireaza lunar 10 %impozit pe venit obtinut de acesta,inmandu-i si adeverinta cu aceste date pentru anul precedent, pentru intocmirea declaratiei 200.
Scuze daca am divagat un pic.
Persoana fizica respectiva este salariat obisnuit la alta societate.
Intrebare: Trebuie incepand cu 2010 ,iulie,sa plateasca si contrbutie de sanatate etc..?nu e inregistrat fiscal..ca PFA
Scuze dar nu am priceput mare lucru din OUG58 ref.la aceasta problema
Multumesc
nu