avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... legea maternitatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

legea maternitatii

Buna ziua , am o intrebare , daca am contractul de munca pe o perioada determinata de 3 luni si raman insarcinata , angajatorul poate sa ma concedieze fara sa beneficiez de concediul post si prenatal ? Va rog daca puteti sa-mi raspundeti .
Cel mai recent răspuns: MIHAIELA-GABRIELA SERBAN , Contabil 14:04, 12 August 2010
Contractul pe perioada determinata inceteaza la data mentionata in cuprinsul acestuia.
Nu este vorba de concediere ci pur si simplu contractul nu mai produce efecte dupa data la care inceteaza.
Angajatorul poate sa nu mai prelungeasca angajarea peste cele 3 luni.
Nu veti fi concediata, ci contractul va inceta prin ajungere la termen.
In acest caz, daca indepliniti si celelate conditii (12 luni lucrate ion ultimii 2 ani), puteti sa intrati in somaj.

In functie de cat somaj aveti dreptul, puteti sau nu sa benficiati de pre-post natal si concediu de crestere copil.
Contractul pe perioada determinata inceteaza de drept la expirarea termenului.
Acesta poate fi prelungit cu alta perioda determinata prin act aditional sau se poate face act aditional pentru perioada nedeterminata.
Pentru a beneficia de indemnizatie de CCC aveti nevoie de stagiu minim de cotizare de 12 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de concediu de maternitate si ccc? mayer mayer In sept 2011 expira CIM determinat,incheiat pe o perioda de 2 ani.(2009-2011) Tot in septembrie, as indeplini conditiile pentru acordarea concediului de ... (vezi toată discuția)
Concediu maternitate OanaFacas1988 OanaFacas1988 Buna ziua , Sunt insarcinata in 15 saptamani, lucrez ca si consilier Clienti la o banca si am contractul de munca pe perioada determinata, urmand sa intru ... (vezi toată discuția)
Maternitate la contract pe perioada determinata Honey32 Honey32 Buna, Ce spune legea in cazul in care angajata are contract pe perioada determinata, iar contractul expira inainte ca aceasta sa nasca? Mai are drept la ... (vezi toată discuția)