Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... legea maternitatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

legea maternitatii

Buna ziua , am o intrebare , daca am contractul de munca pe o perioada determinata de 3 luni si raman insarcinata , angajatorul poate sa ma concedieze fara sa beneficiez de concediul post si prenatal ? Va rog daca puteti sa-mi raspundeti .
Contractul pe perioada determinata inceteaza la data mentionata in cuprinsul acestuia.
Nu este vorba de concediere ci pur si simplu contractul nu mai produce efecte dupa data la care inceteaza.
Angajatorul poate sa nu mai prelungeasca angajarea peste cele 3 luni.
Nu veti fi concediata, ci contractul va inceta prin ajungere la termen.
In acest caz, daca indepliniti si celelate conditii (12 luni lucrate ion ultimii 2 ani), puteti sa intrati in somaj.

In functie de cat somaj aveti dreptul, puteti sau nu sa benficiati de pre-post natal si concediu de crestere copil.
Contractul pe perioada determinata inceteaza de drept la expirarea termenului.
Acesta poate fi prelungit cu alta perioda determinata prin act aditional sau se poate face act aditional pentru perioada nedeterminata.
Pentru a beneficia de indemnizatie de CCC aveti nevoie de stagiu minim de cotizare de 12 luni.