Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... calitatea de asigurat CASS - intra si masteranzii ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

calitatea de asigurat CASS - intra si masteranzii ?

ART. 213 Legea 95/2006 privind reforma sanatatii

(1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;

Caz concret : persoana fara carte de munca , in anul 2 la master , are 24 ani . E asigurat sau nu ?
La categoria "studenti" intra si masteranzii ?
colonelu, utilizator
Aflandu-se intr-o forma de invatamant chiar si post universitara si avand si conditia de varsta indeplinita eu consider ca este tot student.
Pe legitimatie ce scrie?
Persoana care nu realizeaza venituri vrei sa spui, nu fara carte de munca.
adelaida_07, utilizator