Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare - cumparare cota parte imobul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare - cumparare cota parte imobul

in cazul in care nu se ajunge la un consens in privinta pretului estimativ de vanzare a unei garoniere (in vederea stabilirii valorii unei cote pati dintr-un imobil), cat de mult conteaza pentru instanta faptul ca numai proprietarul majoritar 80% timp de aproximativ 5 ani "a avut grija de casa" (s-a ingrijit de intretinerea acesteia prin efectuarea de reparatii minore, plata impozitului, efectuarea de imbunatatiri).
in situatia iesirii din indiviziune instanta poate cobora pretul cotei imobilului in urma evaluarii acestuia?
ce altceva poate dispune instanta in favoarea proprietarului majoritar?
va multumesc
pretul casei nu este fixat de instanta ci se stabileste in urma expertize de evaluare.instanta poate da o hotarare judecatoreasca de atribuire totala a casei celui care detine cota de 80% cu obligatia sa plateasca sulta catre celalalt coproprietar. se va tine cont si de cheltuielile facute in tot acest interval.
in urma evaluarii de catre un expert, in practica judiciare, aprox, cu cat se poate diminua valoarea, referindu-ne strict la cheltuielile cu intretinerea imobilului enumerate anterior?
reducerea depinde de cuantumul cheltuielilor facute de proprietarul care detine cota de 80%.
multumesc pt raspunsurile prompte!
~ Conținut șters la cerere ~