Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA si CAS, Contributie pensii si somaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA si CAS, Contributie pensii si somaj

Sunt PFA conform un ei legi speciale, dar sunt si pensionar.
Ca pensionar platesc Contributia pt. Sanatate si impozit.
Intreb daca in cazul meu, conform noilor reglementari fiscale, pentru ca sunt si PFA, va fi necesara inca o plata de contributie la sanatate, contributie la pensie si somaj ?
Cam cat sunt sumele si cum se face plata?
Normele metodologice aprobate prin HG nr. 791/2010 de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale, la art.2 prevad:
,,Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, precum şi persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanţa de urgenţă,,.
Daca sunteti pensionar in sistemul public de pensii sau alt sistem neintegrat in sistemul public (ex. avocati, etc) nu se platesc contributiile de asigurari sociale