Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general leasing financiar intrerupt
Discuție deschisă în Contabilitate în general

leasing financiar intrerupt

Contractul de leasing financiar pentru un autoturism,cu incepere din anul 2007
a fost intrerupt in luna iulie 2010,deoarece societatea de leasing a ridicat autoturismul pentru neplata,intocmind un proces verbal de primire-predare,cu incetarea contractului de leasing financiar.
Intrebarea mea este urmatoarea : Ce se intampla cu amortizarea care a fost deductibila fiscal la calculul profitului impozabil,calculata si inregistrata lunar din 2007 pana in iunie 2010 ?
Va trebui acum ,la anularea contractului de leasing ,sa inregistrez valoarea amortizata ca si cheltuiala nedeductibila la calculul impozitului pe profit ?
Va multumesc.
in perioada cand ati cheltuit cu amortizarea ati avut venituri? atunci e deductibila, e ca si cand ati fi platiti chirie pe mijlocul de transport.
Da,am avut venituri.Multumesc.