Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubiri RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubiri RCA

Sunt constituit ca parte civila intr-un proces penal din 2003 !!!!,ca urmare a unui accident ce a dus la decesul tatalui meu.(pe loc)In urma unei expertize criminalistice (prima)sa constatat ca autoturismul avea depasita mult viteza legala in localitate.S-au mai facut si alte expertize si contra expertize care nu au condus inca la o sentinta finala.!!??(fara comentarii)
Intrebare: Dupa ce se da sentinta(?)mai primim despagubiri?Daca DA,in ce quantum?
Multumesc
cand v-ati constituit parte civila nu ati precizat si cuantumul despagubirilor?daca in hotarare nu va scrie nimic despre acest cuantum inseamna ca instatanta nu s-a pronuntat pe partea civila si treb sa cereti pe calea unei actiuni intemeiata pe dreptul civil despagubiri.
Am precizat suma dar acum reprezinta mult mai putin valoric.Ramane asa sau se actualizeaza?Trebuie sa solicit eu acest lucru?Am vrut sa angajez un avocat sa ma reprezinte si mi s-a spus ca nu este nevoie,fiind parte civila!!
nu amintiti nimic despre polita RCA.Ati deschis/aveti dosar de dauna la asiguratorul vinovatului?
nucu$, utilizator
DA,si la fiecare sedinta a fost citata si societatea de asigurari.
Procesul este inca in curs!!!
Sfatul meu este sa asteptati terminarea procesului si apoi vom vedea ce se poate face.Pana atunci succes!