Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala pentru vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala pentru vatamare corporala

cine are cunostinte despre faptul urmator: in plangerea penala pentru vatamare corporala din culpa trebuie precizat expre de la cine se solicita achitarea despagubirilor sau acest lucru de stabilire a despagubitorilor este de competenta instantei?
Pe linga plingere penala, se formuleaza cerere de constituire parte civila, prin care se solicita despagubiri si acestea se cer bineinteles de la persoana vinovata, cea care a comis infractiunea.
Da,puteti solicita in continutul plingeri,sau in orice faza a procesului. Stabilitea cuantumului apartine instantei,daca nu vati inteles cu partea adversa.
in speta, instanta a decis ca firma de asigurari sa achite integral contravaloarea despagubirilor si binenteles aceasta face toate demersurile pentru a ataca hotararea
Paven Florentina a scris:

Pe linga plingere penala, se formuleaza cerere de constituire parte civila, prin care se solicita despagubiri si acestea se cer bineinteles de la persoana vinovata, cea care a comis infractiunea.

Subiect: RE: plangere penala pentru vatamare corporala
Da,puteti solicita in continutul plingeri,sau in orice faza a procesului. Stabilitea cuantumului apartine instantei,daca nu vati inteles cu partea adversa.

Art. 15
(1) Persoana vatamata se poate constitui parte civila in contra invinuitului sau inculpatului si persoanei responsabile civilmente.
(2) Constituirea ca parte civila se poate face in cursul urmaririi penale, precum si in fata instantei de judecata pana la citirea actului de sesizare.
(3) Calitatea de parte civila a persoanei care a suferit o vatamare prin infractiune nu inlatura dreptul acestei persoane de a participa in calitate de parte vatamata in aceeasi cauza.
(4) Actiunea civila este scutita de taxa de timbru.

exista si cazuri speciale de constituire dar nu cred ca va incadrati. Daca nu va constituiti parte civila puteti opta peentru un proces civil deoarece dreptul dvs nu piere
dorians, utilizator
ceea ce ma intereseaza este faptul daca in plangerea penala facuta la inceput trebuia sa fie mentionate expres numele celor de la care se solicita despagubiri: parat, SC de asigutari? eu reprezint parte civila, parte vatamata, iar decizia instantei a fost de a achita despagubirile integral doar SC de asigurari. SC la randul ei a facut apel, are sanse de castig sc de asigurari?