Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala pentru vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala pentru vatamare corporala

cine are cunostinte despre faptul urmator: in plangerea penala pentru vatamare corporala din culpa trebuie precizat expre de la cine se solicita achitarea despagubirilor sau acest lucru de stabilire a despagubitorilor este de competenta instantei?
Nu trebuie sa mentionati in plangerea penala de la cine solicitati despagubiri, ci doar faptul ca va constituiti si parte civila in procesul penal. Instanta va hotara cine va plati despagubirea. Consider ca in speta este vorba de un accident rutier si este legala hoatararea instantei daca s-a stabilit ca societatea de asigurari sa suporte despagubirile.
Cat despre sansele societatii de asigurari in apel, conteaza si cuantumul stabilit ca si despagubire.