Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Sunt nascuta in iunie 1954, am o vechime de 31 de ani si 9 luni, ma mai pot pensiona anticipat partial? ?Am reducere de la varsta standard de pensionare de 2 ani .
LUMINITA1054, utilizator
1. Conform Legii 19/2000 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu martie 2014, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 9 luni;
- pensie anticipata partiala incepand cu martie 2009, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 9 luni.
2. La pensie anticipata partiala nu mai puteti iesi in acest an. Legea 118/2010 a sistat aceste pensii pana la 31.12.2010.
3. In 2011 va fuctiona o noua lege a pensiilor care poate oferi si surprize. In aceasta toamna o sa fie publicata in M.O.
4. Cine v-a spus ca aveti reducere cu 2 ani a varstei standard de pensionare?

Va multumesc pentru raspuns. Cei 2 ani de grupa se datoreza faptului ca am lucrat in CAP inainte de revolutie din anul 1978-1989 - , si conform legislatiei, inca in vigoare beneficiem de grupa a 2 a de munca, pentru timpul lucrat , respectiv-80-90% . , conform adeverintelor eliberate de la DADR ...