avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala

Ma numesc Ungur Lucia ,sunt nascuta in 1959.04.16 ,sunt educatoare,am inceput sa lucrez la1 sept.1978,deci am un stadiu de cotizare de 32 ani.M-ar interesa sa stiu cand as putea solicita pensionarea anticipata partiala,cunoscand faptul ca ,lucrand in invatamant ,beneficiez de o reducere de 3 ani de la varsta standard de pensionare. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:08, 12 August 2010
1. Conform Legii 19/2000 si Legii 128/1997 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu prilie 2016, respectiv la implinirea varstei de 57 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu aprilie 2014, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Dar in 2011 vom avea o noua lege a pensiilor cu surprize... surprize...
3. Reveniti cand auziti ca s-a publicat in M.O. noua lege (prin toamna).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre pensionare STAICU  AGAFIA STAICU AGAFIA Buna seara.Sunt nascuta in 1955 aug. si lucrez in invatamant.Intrebarea mea este:cand pot iesi la pensie (la limita de varsta,anticipat sau anticipat partial ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata LUMINITA1054 LUMINITA1054 Sunt nascuta in iunie 1954, am o vechime de 31 de ani si 9 luni, ma mai pot pensiona anticipat partial? ?Am reducere de la varsta standard de pensionare de 2 ... (vezi toată discuția)
Pensionarea in invatamant Vlad2013 Vlad2013 Buna seara, Cu respect,doresc lamuriri , cu privire la pensionarea anticipata a sotiei mele. S-a nascut la 26 ian.1953.Deci,are varsta de 57 ani. A ... (vezi toată discuția)