Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala

Ma numesc Ungur Lucia ,sunt nascuta in 1959.04.16 ,sunt educatoare,am inceput sa lucrez la1 sept.1978,deci am un stadiu de cotizare de 32 ani.M-ar interesa sa stiu cand as putea solicita pensionarea anticipata partiala,cunoscand faptul ca ,lucrand in invatamant ,beneficiez de o reducere de 3 ani de la varsta standard de pensionare. Va multumesc.
1. Conform Legii 19/2000 si Legii 128/1997 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu prilie 2016, respectiv la implinirea varstei de 57 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu aprilie 2014, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Dar in 2011 vom avea o noua lege a pensiilor cu surprize... surprize...
3. Reveniti cand auziti ca s-a publicat in M.O. noua lege (prin toamna).