avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea in invatamant
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea in invatamant

Buna seara,

Cu respect,doresc lamuriri , cu privire la pensionarea anticipata a sotiei mele.
S-a nascut la 26 ian.1953.Deci,are varsta de 57 ani.
A intrat in invatamant la 1 sept 1973. La 31 august,anul acesta, ar avea 37 de ani,in invatamant.
Se poate pensiona anticipat,fara diminuarea pensiei?
Ce procent din salariu va fi pensia,pe care ar urma s-o primeasca?
Asteptam un raspuns si -poate- ne recomandati sa citim o lege,un act normativ,in acest sens!
Cu toata consideratia,
Rodica si Petrica Leah - Rasnov:P
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:26, 28 Ianuarie 2010
Sotia dumneavoastra poate beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu luna mai 2012, adica la implinirea varstei de 59 ani si 4 luni .

Putea sa beneficieze si pensie anticipata partiala incepand cu luna mai 2007, adica de la implinirea varstei de 54 ani si 4 luni.
1. Fiind nascuta in ianuarie 1953, varsta standard de pensionare pentru limita de varsta este de 59 de ani si 4 luni iar stagiul complet de cotizare este de 28 de ani si 8 luni.
2. Pentru ca a lucrat in invatamant, se aplica art. 127, alin. (3) din Legea nr. 128/1997, "personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii."
3. Asadar, se poate pensiona pentru limita de varsta la 56 de ani si 4 luni, adica in luna mai 2009 (!?).
4. Concluzie: se poate pensiona de limita de varsta oricand de azi inainte. Fiind cadru didactic trebuie sa astepte pana la sfarsitul anului scolar. Dar tot Legea 128/1997 spune ca se poate iesi la pensie si in timpul anului scolar, cu aprobarea ISJ.
Ultima modificare: Joi, 28 Ianuarie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare segovia_48 segovia_48 Sunt nascut la data de 1.05.1948 si am o vechime in invatamant de 38 ani.Vreau sa stiu daca prevederea art.127(3) din Legea 128/1997 privind Statutul ... (vezi toată discuția)
Vârsta de pensionare Anniko Anniko Am o întrebare legată de vârsta de pensionare conform noi legi a pensionării. M-am născut în 1953, sunt profesoară, lucrez şi am 32 de ani şi 10 luni ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? camipuie camipuie nascuta in martie 1953, din 1974 lucrez in invatamant, educatoare, grad I didacticas dori sa stiu cand as putea slicita pensionarea, daca as fi penalizata si ... (vezi toată discuția)