Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

nascuta in martie 1953, din 1974 lucrez in invatamant, educatoare, grad I didacticas dori sa stiu cand as putea slicita pensionarea, daca as fi penalizata si cu cat, daca e pensionare anticipata , anticipata partial chiar daca se aplica art 127 din L 128/1997
la implinirea varstei, adica peste 2 ani se recalculeaza si voi primi pensia fara penalizari?
va multumesc
lamuriti-ma va rog, nu stiu ce sa fac inainte de noua lege
1. Pentru o femeie nascuta in martie1953 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 4 luni cu un stagiu complet de cotizare de 28 de ani si 8 luni (iulie 2012).
2. Conform Legii 19/2000 si Legii 128/1997 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu iulie 2009, respectiv la implinirea varstei de 56 ani si 4 luni;
- pensie anticipata partiala incepand cu iulie 2007, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 4 luni.
3. Deci puteti oricand sa solicitati pensionarea pentru limita de varsta.