avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensionare

Buna seara.Sunt nascuta in 1955 aug. si lucrez in invatamant.Intrebarea mea este:cand pot iesi la pensie (la limita de varsta,anticipat sau anticipat partial ).Mentionez ca lucrez in inv. din 1975 si in prezent.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:47, 11 Septembrie 2010
Potrivit art.127 alin.3 din Legea nr.128/1997, personalul didactic poate fi pensionat la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile.
1. Conform Legii 19/2000 si Legii 128/1997 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu august 2012, respectiv la implinirea varstei de 57 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu august 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Conform Legii 118/2005, pana la 31.12.2010, dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata partiala nu se mai aplica.
3. De la 01.01.2011 se va aplica o noua lege a pensiilor, aflata acum in Parlament. Reveniti dupa ce se va publica in M.O., in aceasta toamna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vârsta pensionare roman gheorghe roman gheorghe Învăţătoare, născută la data de 01 01 1955, lucrez din data de 01 09 1975 , la ce dată pot ieşi la pensie anticipată fără diminuare din pensie? (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? camipuie camipuie nascuta in martie 1953, din 1974 lucrez in invatamant, educatoare, grad I didacticas dori sa stiu cand as putea slicita pensionarea, daca as fi penalizata si ... (vezi toată discuția)
Pensionare agafia.staicu agafia.staicu Buna seara. Am revenit cu intrebarea referitoare la pensionare asa cum m-ati sfatuit,dupa noua lege. Va reamintesc: sunt nascuta la 23.08 1955,sunt educatoare ... (vezi toată discuția)