Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general profit - pierdere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

profit - pierdere

daca firma a inregistrat la sfarsitul lunii iulie profit iar la anul 2009 a fost incheiat cu pierdere, se poate recupera pierderea din 2009? cum si care sunt inregistrarile?
se poate recupera in timpul anului pierderea fiscala a anului 2009 doar daca in 2009 firma a fost platitoare de impozit pe profit si nu micro cu impozit pe venit .
art 26 cf
(5) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pierderea fiscală anuală realizată începând cu anul 2009, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

norme
73. Recuperarea pierderilor fiscale anuale se face în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

74. Pierderea fiscală reprezintă suma înregistrată în declaraţia de impunere a anului precedent.