Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire in cazul decesului unuia dintre soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire in cazul decesului unuia dintre soti

Sotul are un apartament dobandit inaintea casatoriei. Dupa decesul lui, cat mosteneste sotia supravietuitoare care nu este trecuta in CF-ul apartamentului, si cat mostenesc copiii (2) ?Precizez ca cei doi soti au avut un mariaj de 30 de ani.

Va multumesc
Sotiei ii va reveni 1/4, iar restul copiilor.
1/4 sotie 3/4 copiilor impreuna sau 3/8 pentru fiecare.
va multumesc
sotia mosteneste 1/4. restul copiii.