Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj; perioada si cuantum
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj; perioada si cuantum

daca am terminat facultatea , ce perioada primesc somaj si cam ce suma? multumesc
Conform Legii 76/ 2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj, prin absolvent al unei institutii de invatamnt se ntelege persoana care a obtinut o diploma sau un certificat de studii, in conditiile legii, intr-una din institutiile de invatamnt gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat sau particular, autorizat sau acreditat. Concret, absolventii sunt tineri in vrsta de minimum 16 ani, care in 60 de zile de la absolvire s-au nscris in evidentele agentiilor pentru ocuparea fortei de munca. De asemenea, sunt considerati beneficiari si absolventi ai scolilor speciale pentru persoane cu handicap persoane in vrsta de minimum 16 ani care nu au reusit sa se ncadreze in munca, potrivit pregatirii profesionale, indiferent daca s-au nregistrat in prealabil sau nu la agentiile judetene pentru ocuparea fortei de munca. Absolventii beneficiaza de indemnizatie de somaj doar 6 luni, cuantumul acesteia reprezentnd 50% din salariul de baza minim brut pe tara, in vigoare la data stabilirii dreptului. Daca reusesc sa-si gaseasca o slujba dupa ce se nscriu in somaj, absolventii vor primi, pe langa salariu, din fondul de somaj, lunar, un cuantum reprezentnd 30% din ajutorul de somaj, pana la implinirea celor 6 luni cat ar fi primit indemnizatia de somaj.
ContSters109653, utilizator
In completare la ce a scris colega @maran corina:
1. Din 50% din salariul minim brut pe economie se mai reduce inca 15%, conform Legii 118/2010.
2. Adica: 600x50%=300; 300-15%x300=255 lei
DA.
*off (pentru ca se reduce)+ off (pentru ca n-am stiut) +qff (pentru ca nu-mi vine sa cred ochilor, ca nu garanteaza minimum)
ContSters109653, utilizator