avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj; perioada si cuantum
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj; perioada si cuantum

daca am terminat facultatea , ce perioada primesc somaj si cam ce suma? multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters109653 , utilizator 14:57, 15 August 2010
Conform Legii 76/ 2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj, prin absolvent al unei institutii de invatamnt se ntelege persoana care a obtinut o diploma sau un certificat de studii, in conditiile legii, intr-una din institutiile de invatamnt gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat sau particular, autorizat sau acreditat. Concret, absolventii sunt tineri in vrsta de minimum 16 ani, care in 60 de zile de la absolvire s-au nscris in evidentele agentiilor pentru ocuparea fortei de munca. De asemenea, sunt considerati beneficiari si absolventi ai scolilor speciale pentru persoane cu handicap persoane in vrsta de minimum 16 ani care nu au reusit sa se ncadreze in munca, potrivit pregatirii profesionale, indiferent daca s-au nregistrat in prealabil sau nu la agentiile judetene pentru ocuparea fortei de munca. Absolventii beneficiaza de indemnizatie de somaj doar 6 luni, cuantumul acesteia reprezentnd 50% din salariul de baza minim brut pe tara, in vigoare la data stabilirii dreptului. Daca reusesc sa-si gaseasca o slujba dupa ce se nscriu in somaj, absolventii vor primi, pe langa salariu, din fondul de somaj, lunar, un cuantum reprezentnd 30% din ajutorul de somaj, pana la implinirea celor 6 luni cat ar fi primit indemnizatia de somaj.
Ultima modificare: Duminică, 15 August 2010
ContSters109653, utilizator
In completare la ce a scris colega @maran corina:
1. Din 50% din salariul minim brut pe economie se mai reduce inca 15%, conform Legii 118/2010.
2. Adica: 600x50%=300; 300-15%x300=255 lei
DA.
*off (pentru ca se reduce)+ off (pentru ca n-am stiut) +qff (pentru ca nu-mi vine sa cred ochilor, ca nu garanteaza minimum)
Ultima modificare: Duminică, 15 August 2010
ContSters109653, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj absolvent master iulia57 iulia57 Buna ziua! Am absolvit facultatea in 2010. In perioada 2011-2013 am urmat si absolvit masterul. Am fost la AJOFM sa depun dosar pentru ajutor somaj. Nu mi-au ... (vezi toată discuția)
Rest somaj dupa 12 luni de munca andreimare andreimare Buna, Am fost angajat ca absolvent din somaj, iar acum s-a implinit un an de cand muncesc si deci conform legii pot beneficia de restul de somaj care nu mi ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj 30% ContSters118604 ContSters118604 Buna ziua! Sunt in somaj din 30 septembrie,am fost studenta inainte, pana acum am luat somajul de 2 ori.Daca ma angajez de pe 15 ianuarie la 8 h pe perioada ... (vezi toată discuția)