Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Rest somaj dupa 12 luni de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Rest somaj dupa 12 luni de munca

Buna,

Am fost angajat ca absolvent din somaj, iar acum s-a implinit un an de cand muncesc si deci conform legii pot beneficia de restul de somaj care nu mi s-a platit (adica am primit o luna somaj si mai am de primit suma pentru 5 luni). Indemnizatia de somaj primita era in cuantum de 300 ron, deci ar trebui sa mai primesc 300x5=1500 Ron, doar ca de la AJOFM mi-au spus ca voi primi suma redusa cu 15% . Este normal ca eu sa primesc aceasta suma redusa chiar daca legea spune ca: "Art. 731. - (1) Absolvenţii instituţiilor de învăţământ şi absolvenţii şcolilor speciale, în vârstă de minimum 16 ani, înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă, în situaţia în care se angajează cu program normal de lucru, pentru o perioadă mai mare de 12 luni, beneficiază, din bugetul asigurărilor pentru şomaj, de o primă egală cu un salariu de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data încadrării. ; (2) Absolvenţii cărora li s-a stabilit dreptul la indemnizaţie de şomaj şi se angajează în perioada de acordare a indemnizaţiei, în condiţiile prevăzute la alin. (1), beneficiază, din bugetul asigurărilor pentru şomaj, de o sumă egală cu indemnizaţia de şomaj la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, până la expirarea perioadei de acordare a acesteia, dacă nu s-ar fi angajat.?

Va multumesc.

P.S. Stiu ca exista o hotarare sau ceva de genul data de guvern prin care se reduce indemnizatia de somaj, dar nu mi se pare corect ca ea sa se aplice retroactiv.
andreimare, utilizator
1. Legea 118/2010, privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, spune:
Art. 6. — (1) Drepturile banesti prevazute la art. 72, 73.1, 74 si 75 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, care se stabilesc ulterior datei intrarii in vigoare a prezentei legi, se diminueaza cu 15%.
2. Mergeti la Agentia de Somaj cu acest text din lege si spuneti-le ca diminuarea se aplica numai pentru drepturile banesti stabilite ulterior aplicarii legii.
3. Legea a intrat in vigoare la 03.07.2010.
Va multumesc pentru raspuns. O zi buna.