Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... graierea conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

graierea conditionata

daca cel gratiat savarseste o infractiune in cursul termenului de definitivare ia nastere o recidiva postcondamnatorie?sau postexecutorie? si ce sistem sanctionator se aplica?
Daca a fost gratiat inainte de inceperea executarii pedepsei cu inchisoarea ,este recidiva postcondamnatorie.Daca a apucat sa execute din pedeapsa privativa de libertate este recidiva post executorie.
Recidiva postcondamnatorie, postexecutorie nu are cum , deoarece prin revocarea beneficiului gratierii pedeapsa nu se mai considera stinsa, ea uramand a fi executata ( restul de pedeapsa) .Si nu are loc contopirea ci se aplica sistemul cumulului aritmetic .