avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... am dreptul la somaj ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

am dreptul la somaj ?

eu am lucrat la o firma din data de 25 .05.2009 pana in 25,09 2009 ,iar apoi la o alta din data de 18.10.2009 pana in data de 1.05 2010 cand am luat concediu fara plata pana la 1.08 2010.Acumpatroana ma anuntat ca nu mai poate sa ma tina pt ca sunt taxele prea mari si se poate ca din 15-20.09.2010sa ramin fara servici.Ce pot face ???Am dreptul la somaj ??? Si daca am ,cat??? :sorry::sorry::sorry::O
Cel mai recent răspuns: divisievici , utilizator 16:06, 17 August 2010
---daca in ultimii 2ani (24luni) ati lucrat 1an (12luni) da aveti dreptul la somaj daca nu aveti aceste 12luni nu veti lua -- nu conteaza daca ati lucrat aceste 12luni incontinuu sau nu.
---si in fucntie de vechimea in munca faceti calculul cate luni aveti dreptul.
Vedeti care sunt ca s-au mai scris. dati un search(= cautare in forum) despre somaj si veti gasi sigur.

bafta!
Ultima modificare: Luni, 16 August 2010
hopeless1, utilizator
Dupa parerea mea nu acveti dreptul la somaj
In primul rand depinde cu ce articol din codul muncii va inceteaza contractul de munca .
Trebuie incetare din initiativa angajatorului pentru a beneficia de somaj .
In ceea ce priveste conditiile de stagiu, daca din 1 august pana in 15-20 septembrie veti lucra, puteti beneficia de somaj .
Indemnizatia de somaj se acorda somerilor , pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj, ccc, somaj CamyCam CamyCam Buna gasit! Ma puteti ajuta cu o intrebare: pot beneficia de somaj dupa terminarea concediului de crestere a copilului pana la 2ani (care se termina in oct ... (vezi toată discuția)
Indemnizație de șomaj normă parțială de timp lt lt Bună ziua, O persoană care are a fost angajată în luna noiembrie 2019 cu normă întreagă de 8 ore/zi (înainte de noiembrie era neîncadrată muncă ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? AmaliaPopescu AmaliaPopescu Referitor la somaj,am observat ca s-au schimbat conditiile de acordare,calculul somajului.Am si eu o nelamurire:daca am o contributie la asigurarile sociale de ... (vezi toată discuția)