avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plafon indemnizatie cresterea copilului dupa reducerea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plafon indemnizatie cresterea copilului dupa reducerea cu 15%

Pana la 1 iulie 2010 am primit pentru cresterea copilului o indemnizatie plafonata la 4000 RON. Reducerea de 15% a fost aplicata din luna iulie la suma de 4000 de RON si nu la suma initiala calculata pe baza veniturilor din ulrimele 12 luni anterioare nasterii copilului. Este corect sau reducerea ar trebui aplicata la aceasta suma initiala, dupa care sa se plafoneze daca depaseste in continuare 4000 RON? Intrebarea mea este: s-a redus cu 15% si acest plafon, pentru mamele care intra acum in plata, nu se mai aplica plafonul de 4000 RON ci unul redus cu 15%? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: georginilitzica , utilizator 16:07, 19 August 2010
Potrivit art.12 din Legea nr.118/2010, cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%.
Si eu sunt in aceeasi situatie, si din pacate explicatia oferita de Freeelis nu imi este clara. S-a modificat sau nu plafonul maxim de 4000 RON ? (intrebarea este simpla).
Articolul 12 din ordonanta nu spune nimic de modificarea plafonului : ART. 12
Cuantumul indemnizaţiilor acordate în temeiul art. 1 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cele care se află în plată la data intrării în vigoare a prezentei legi se diminuează cu 15%. Dacă din calcul rezultă un cuantum mai mic de 600 lei, se acordă 600 lei.
De aici rezulta ca modul in care ni s-a calculat indemnizatia este un nou abuz !
Eu am mers astazi in STR Hambarului la serviciul social si ,pe langa o "politete" iesita sin comun, caci isi schimba sediul de luni 23 august in ION Campineanu si nu au chef sa ofere relatii cu publicul, am aflat ca modalitatea de calcul pentru indemnizatia pe luna iulie este : se aplica 85% din veniturile impozabile realizate in ultimele 12 luni , se plafoneaza la 4000, iar apoi se aplicat cei 15% din noua lege ce a intrat in vigoare in 3 Iulie. Datorita faptului ca pt1,2 Iulie s-a calculat doar cu 85% , fara sa se aplice si scaderea de 15% , valoarea pe care o sa o vezi virata catre tine este de 3436. Pentru contestatii ne putem duce la in Ion Campineanu (cladirea cu B1 tv) etaj 2-3 si sa asteptam raspunsul oficial. Eu o sa merg maine cu legea printata si o sa incerc sa ma bat cu morile de vant.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 118 - indemnizatie diminuata andromeda71 andromeda71 Sunt o mamica care primeste indemnizatia pentru crestere copil in valoare de 4000RON. Pentru luna iulie am primit suma de 3439RON. Intrebarea mea este daca ... (vezi toată discuția)
Reducerea indemnizatiei pentru ccc ContSters94154 ContSters94154 Va rog sa-mi spuneti din ce luna s-a redus indemnizatia de crestere copil cu 15%? Merci mult. (vezi toată discuția)
Cuantum indemnizatie crestere copil vasiledtr vasiledtr Care este valoarea maxima a \"indemnizatiei pentru cresterea copilului\" care se acorda in acest moment ? 4000 sau 4000 din care se scad 15% ? Deoarece nu imi ... (vezi toată discuția)