Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea 118 - indemnizatie diminuata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea 118 - indemnizatie diminuata

Sunt o mamica care primeste indemnizatia pentru crestere copil in valoare de 4000RON. Pentru luna iulie am primit suma de 3439RON.
Intrebarea mea este daca la indemnizatia pentru crestere copil 2 ani s-a diminuat si plafonul maxim de 4.000 RON cu 15% sau a ramas acelasi, respectiv de 4.000 RON?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Legea nr.118/2010 la art. 12 prevede urmatoarele:
Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. l din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi, se diminueaza cu 15%. Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.

Legea nu face nici o referire la plafonul maxim (4000 lei). Din articolul mentionat mai sus, intelege ca se reduce cu 15% cuantumul indemnizatiei acordate in baza art.1 din OUG nr.148/2005, si cum acesta nu poate fi mai mare de 4000 lei, diminuarea, dupa parerea mea, se aplica la acest plafon de 4000 lei.
si totusi cum se explica suma de 3439Ron??
Dv ar fi trebuit sa primiti 3400. Daca primiti banii pe card, poate v-a mai ramas vreun rest din sumele din urma...
Da, primesc banii pe card, dar nu am ce rest sa primesc din urma ...intotdeauna am primit 4000Ron, suma destul de rotunda de altfel... am mai citit pe forum de aici si am descoperit ca mai sunt persoane care au primit in loc de 4000ron suma de 3439ron...cine poate sa explice diferenta?
aveti aici linkul persoanei de care vorbesc...
www.avocatnet.ro/content/.../Indemnizatie-crestere-copil-diminuata.html