Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plafon indemnizatie Concediu maternitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plafon indemnizatie Concediu maternitate

Exista o plafonare maxima in acest sens?
4000 RON era....nu stiu daca s-a redus si plafonul maxim cu 25%....B-)
Nu ma refer la indemnizatia pentru concediu de ingrijirea copilului (care a fost redusa cu 15%) ci la indemnizatia pentru concediu de sarcina si lauzie (concediu prenatal sau concediu de maternitate). Multumesc
nu exista niciun plafon in acest sens.
M-am mai documentat intre timp, poate mai intereseaza si pe altcineva ...
OUG 158/2005 actualizata prevede ca baza de calcul a indemnizatiilor pt CMat se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar.
Faceti o confuzie intre concediul de maternitate (pre si post natal), care este tratat ca si caz de concediu medical si concediul pentru cresterea si ingrjirea copilului cu varsta de pana la 2 ani.
Indemnizatia CIC a fost intr-adevar redusa prin Legea 118/2010
Art. 12
Cuantumul indemnizatiilor acordate în temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla în plata la data intrarii în vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%. Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.