avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plafon indemnizatie de concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plafon indemnizatie de concediu de maternitate

Va rog frumos sa-mi spuna cineva cat este plafonul la CO de maternitate (cele 126 zile!, nu concediu de crestere copil!).
Stiu ca e prevazut in OUG 158/2005 dar nu inteleg nimic din textul legii. Sa-mi traduca cineva in suma (Nr lei pe luna).
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: diana1976 , utilizator 21:23, 11 August 2011
Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10 din OUG nr.158/2005.

Baza de calcul a indemnizatiei de maternitate se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
Ultima modificare: Joi, 11 August 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic
Salariul minim brut lunar pe tara, la ora actuala, este de 670 lei.
De aici inteleg ca baza de calcul este 670 ori 12 = 8040.
Si indemnizatia ar fi 85% din 8040, deci 6834 RON. Pe luna?
Deci se poate primi maxim 68 milioane vechi pe luna??? Mi se pare o suma foarte mare, ca si plafonare... ???
Ati gresit calculul ... Cum se calculeaza indemnizatia de maternitate gasiti detalii aici
[ link extern ] /

[ link extern ] /
N-am gresit nici un calcul. Asa reiese din raspunsul pe care l-am primit mai sus.
De fapt eu nu am intrebat cum se calculeaza indemnizatia, ci cat este plafonul maxim? ... daca exista...
Ce inseamna "in limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar"?

De fapt pe mine ma intereseaza cat pot sa iau in mana maxim, efectiv, ca sa pot compara cu cat imi iese ca procent din venitul meu. Daca stie cineva. Asa cum la concediu de crestere copil este de ex 3400 lei daca stiu eu bine (pt 1 an).

Alte discuții în legătură

Concediu medical luat in somaj ... ( in primele 6 luni ) TanasescuCristian TanasescuCristian Buna ziua, am nevoie de un sfat de specialitate . Sunt in somaj de 4 luni si am suferit o interventie chirurgicala . Am depus certificatul medical la ... (vezi toată discuția)
Baza calcul concediu medical elam elam buna ziua! am un concediu medical a carui baza de calcul, insumand cele 6 luni anterioare, imi da suma de 14512 lei si un nr de 131 zile , cu un procent de ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu de maternitate carcotasa01 carcotasa01 Buna ziua, Va rog sa imi raspundeti si mie la cateva intrebari : 1.La calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate se ia media veniturilor brute ... (vezi toată discuția)