Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plafon indemnizatie de concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plafon indemnizatie de concediu de maternitate

Va rog frumos sa-mi spuna cineva cat este plafonul la CO de maternitate (cele 126 zile!, nu concediu de crestere copil!).
Stiu ca e prevazut in OUG 158/2005 dar nu inteleg nimic din textul legii. Sa-mi traduca cineva in suma (Nr lei pe luna).
Multumesc!
Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10 din OUG nr.158/2005.

Baza de calcul a indemnizatiei de maternitate se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Salariul minim brut lunar pe tara, la ora actuala, este de 670 lei.
De aici inteleg ca baza de calcul este 670 ori 12 = 8040.
Si indemnizatia ar fi 85% din 8040, deci 6834 RON. Pe luna?
Deci se poate primi maxim 68 milioane vechi pe luna??? Mi se pare o suma foarte mare, ca si plafonare... ???
Ati gresit calculul ... Cum se calculeaza indemnizatia de maternitate gasiti detalii aici
[ link extern ] /

N-am gresit nici un calcul. Asa reiese din raspunsul pe care l-am primit mai sus.
De fapt eu nu am intrebat cum se calculeaza indemnizatia, ci cat este plafonul maxim? ... daca exista...
Ce inseamna "in limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar"?

De fapt pe mine ma intereseaza cat pot sa iau in mana maxim, efectiv, ca sa pot compara cu cat imi iese ca procent din venitul meu. Daca stie cineva. Asa cum la concediu de crestere copil este de ex 3400 lei daca stiu eu bine (pt 1 an).