Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plafon indemnizatie de concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plafon indemnizatie de concediu de maternitate

Va rog frumos sa-mi spuna cineva cat este plafonul la CO de maternitate (cele 126 zile!, nu concediu de crestere copil!).
Stiu ca e prevazut in OUG 158/2005 dar nu inteleg nimic din textul legii. Sa-mi traduca cineva in suma (Nr lei pe luna).
Multumesc!
Baza de calcul a indemnizatiei a fost plafonata prin raportare la un venit lunar maxim de 12 salarii minime brute pe tara la care se poate achita contributia pentru concedii si indemnizatii.
Desi formularea utilizata este deficitara (salariu minim brut pe tara lunar), in fapt fiiind vorba despre salariul minim brut pe tara garantat in plata, asa cum a fost reglementat in prezent de prevederile H.G. nr. 1.103/2010, avand un cuantum de 670 lei.
Este o formulare din care nu se intelege.
Totusi, cat ar iesi ca si suma? Pe luna? Cred ca o sa intreb direct la casa de asigurari de sanatate. Poate stiu ei...
Oricum, multumesc pentru raspuns.