Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu de maternitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu de maternitate

Buna ziua,
Va rog sa imi raspundeti si mie la cateva intrebari :
1.La calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate se ia media veniturilor brute din ultimele 6 luni sau media veniturilor nete din ultimele 6 luni.
2. Se ia in calcul salariul mediu brut pe 2017 , cel de 3131 lei din cate am gasit ca ar fi sau salariul minim brut pe economie 1450 lei , intrucat am citit ca "valoarea bruta a indemnizatiei reprezinta 85% din media veniturilor din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunare".
3. Exista vreo plafonare de calcul , cum e de exemplu la indemnizatia de crestere a copilului?
4. La contractul de munca se face act additional conform art 50, lit a din codul muncii si se depune la itm ?
Daca ma poate lamuri cineva .
Multumesc
george-neagu, moderator
1.La calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate se ia media veniturilor brute din ultimele 6 luni sau media veniturilor nete din ultimele 6 luni.

Baza de calcul a indemnizaţiei se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

2. Se ia in calcul salariul mediu brut pe 2017 , cel de 3131 lei din cate am gasit ca ar fi sau salariul minim brut pe economie 1450 lei , intrucat am citit ca "valoarea bruta a indemnizatiei reprezinta 85% din media veniturilor din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunare".

Se ia in calcul salariul mediu brut pe 2017 , cel de 3131 lei

3. Exista vreo plafonare de calcul , cum e de exemplu la indemnizatia de crestere a copilului?

Baza de calcul, aşa cum menţionează art. 10 OUG 158/2005, se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele şase luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

4. La contractul de munca se face act additional conform art 50, lit a din codul muncii si se depune la itm ?

Concediu de maternitate este o cauza de suspendare de drept a c.i.m. , situatie in care nu se incheie act aditional la c.i.m.
Dvs doar anuntati angajatorul ca incepand cu data de ... sunteti in concediu de maternitate.

Art. 50 C.mun.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
.....

1. Va rog sa imi spuneti daca efectuez corect calculul .
Intrare in concediu din 01.10.2017
salariu brut lunar = 3793
baza de calcul : 6x3793 = 22758
in ultimele 6 luni (aprilie - sept) = 127 zile lucrate
media zilnica : 22758/127 = 179.20 lei
indemnizatia de maternitate bruta : 179x21 = 3759 lei
baza de calcul cas 35% din salariul mediu brut 2017 = 3131 , rezulta 3131x35%=1096 lei
cas octombrie = 1096x10.50% = 115.06 lei
Din care rezulta indemnizatia neta pt octombrie : 3759-115.06 = 3643.94 lei (ar trebui sa primesc in mana) .

Multumesc,
carcotasa01 a scris:

1. Va rog sa imi spuneti daca efectuez corect calculul .
Intrare in concediu din 01.10.2017
salariu brut lunar = 3793
baza de calcul : 6x3793 = 22758
in ultimele 6 luni (aprilie - sept) = 127 zile lucrate
media zilnica : 22758/127 = 179.20 lei
indemnizatia de maternitate bruta : 179x21 = 3759 lei
baza de calcul cas 35% din salariul mediu brut 2017 = 3131 , rezulta 3131x35%=1096 lei
cas octombrie = 1096x10.50% = 115.06 lei
Din care rezulta indemnizatia neta pt octombrie : 3759-115.06 = 3643.94 lei (ar trebui sa primesc in mana) .

Multumesc,

revin ... din cate am citit din legea 158/2005, inteleg ca si indemnizatia de maternitate este plafonata la 12 salarii min brute pe tara lunare , ceea ce ar insemna la calculul meu de mai sus baza de calcul cu care ar trebui sa pornesc ar fi de 17400 lei , iar calculul final , indemnizatia neta pe care as primi-o ar fi de 2761 lei ... este corect?