Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia decrestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia decrestere copil

calculul indemnizatiei de crestere a copilului pana la 2 ani difera de calculul indemnizatiei pentru concediu de maternitate?
Cuantumul brut lunar al indemnizatiei este de 85% din baza de calcul determinata ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, in functie de care se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Insa , valoarea acesteia poate fi una fixa , mai precis 600 RON.(plafonul minimal este de 600 RON , iar cel maximal de 4000 RON).

Amintesc ca sunt avute in vedere toate veniturile profesionale, supuse impozitului , conform Codului Fiscal .( Veniturile profesionale supuse impozitului pe venit sunt acele venituri obtinute din salarii, din activitati independente, din activitati agricole si alte activitati asemenea ).

salariul meu este aproximativ constant in cele 12 luni anterioare nasterii copilului si nu am alte venituri. vreau sa stiu daca calculul pentru concediu de matrnitate se face pe media salariilor brute ,iar la indemnizatia de cerestere pe media salariilor nete.