avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie CIC/CCC - 07.Dec.2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie CIC/CCC - 07.Dec.2010

Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce tot vorbeste domnul Boc.
"Pentru cei care au indemnizatia pentru copil in derulare durata concediului ramane de 2 ani iar valoarea ramane aceeasi: minim 600, maxim 3400. Astfel niciun beneficiar actual nu va fi afectat"
...nu am gasit inca niciunde pe internet textul oficial ...dar dupa socotela mea ... nu e asa.

Art.1 alin.(1) din O.U.G. nr.148/2005 precizeaza cuantumul indemnizatiei lunare ca fiind "de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei"

Conform Art.12 din Legea nr.118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, se diminueaza indemnizatia de ingrijire copil, prevazuta la art.1 alin.(1) din O.U.G. nr.148/2005, cu 15%, dar nu mai putin de 600 RON
... adica plafonul maxim devine 3400 RON.

Tot in Legea nr.118/2010 exista si Art.16 care prevede ca: "(1) Prevederile art. 1-3, art. 5, art. 6 alin. (1), precum si cele ale art. 9-14 se aplica pana la 31 decembrie 2010."
...adica ... de la 1 Ianuarie 2011 plafonul maxim redevine 4000 RON.

...deci cum poate spune el ca "maxim 3400" si "nu va fi afectat" ?
Buna ziua !
Dvs. ati inteles foarte bine , dar nu cred ca va vine sa credeti ...... se va emite un act normativ cel mai probabil prin care se va stabili ca incepand cu data de 01.01.2010 plafonul maxim va fi de 3400 (pana la diminuarea efectelor crizei economice#-o) si.... s-a rezolvat ..... :O
:)
multumesc de raspuns.
Deci ... declaratia lui Boc are "substraturi" si nonsensuri in ea, pana la urma. X-(
bogdan_moraru a scris:

:)
multumesc de raspuns.
Deci ... declaratia lui Boc are "substraturi" si nonsensuri in ea, pana la urma. X-(



Substraturi , DA ; nonsensuri , NU ( pt ca stie ca asa va fi....) .
hahahah :D imi place discutia cu dumneavoastra domnule Marin.
...pacat de contextul in care am ajuns s-o purtam.

Eu citesc/(am citit) fraza ca un inginer...
Ma poate lamuri cineva de cand se va aplica decizia Guvernului referitoare la indemnizatiile de mame.
Sunt mama unui copil de 1luna jumate nascut in 16 octombrie. Inca nu am depus dosarul pentru indemnizatie, avand ladispozitie 60 zile de la expirarea concediului prenatal (platit de angajator).
Decizia se aplica pentru copii nascuti in 2011? sau pentru indemnizatiile care se primesc incepand cu anul 2011?? Dosarele se pot depune dupa trecerea celor 42 zile obligatorii dupa nastere.
Daca depun dosarul in luna decembrie si cer indemnizatie incepand cu 20 decembrie care norme mi se aplica?? Multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Concediul pentru cresterea copilului Elisabeta C. Elisabeta C. Daca voi depune dosarul pt. concediu ICC in luna decembrie 2010 1) cand voi primi decizia de aprobare? 2) oficial voi fii in ICC din 1 decembrie chiar daca ... (vezi toată discuția)
Legea 118 - indemnizatie diminuata andromeda71 andromeda71 Sunt o mamica care primeste indemnizatia pentru crestere copil in valoare de 4000RON. Pentru luna iulie am primit suma de 3439RON. Intrebarea mea este daca ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pt cresterea copilului - decembrie 2010 bogdan_moraru bogdan_moraru Buna ziua, Am o serie de intrebari...sper sa aiba cineva rabdare sa le citeasca si sa-mi si raspunda. 1. Art.1 alin.(1) din O.U.G. nr.148/2005 precizeaza ... (vezi toată discuția)