avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cic

Am o situatie mai delicata si as vrea un sfat. In conditiile in care am o angajata care are un stagiu de cotizare de 10 luni si 28 de zile, deci fara stagiu cerut pentru acordarea indemizatie de concediu pt ingrijirea copilului pina la 2 ani, aceasta poate ramine acasa pe aceasta perioada sau trebuie sa vina la serviciu. sUSPENDAREA CIM OPEREAZA INAINTE CA persoana respectiva sa aiba decizia casei de pensii prin care e informata ce nu i se acorda indemnizatia , angajatorul nu e informat oficial asupra acestui aspect, iar femeia nu are ce face cu copilul pentru la crese nu vor sa i l ia decit de la 9 luni. Poate sta angajata in cic chiar fara plata sau nu ?
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 16:33, 5 Octombrie 2007
Cum i s-a calculat aceasta vechime? Ne poti spune data nasterii copilului si perioadele lucrate anterior acestei date?
orca a scris:

Am o situatie mai delicata si as vrea un sfat. In conditiile in care am o angajata care are un stagiu de cotizare de 10 luni si 28 de zile, deci fara stagiu cerut pentru acordarea indemizatie de concediu pt ingrijirea copilului pina la 2 ani, aceasta poate ramine acasa pe aceasta perioada sau trebuie sa vina la serviciu. sUSPENDAREA CIM OPEREAZA INAINTE CA persoana respectiva sa aiba decizia casei de pensii prin care e informata ce nu i se acorda indemnizatia , angajatorul nu e informat oficial asupra acestui aspect, iar femeia nu are ce face cu copilul pentru la crese nu vor sa i l ia decit de la 9 luni. Poate sta angajata in cic chiar fara plata sau nu ?


In primul rand ca dosarul se depune la Primarie in vederea acordarii concediului pt. cresterea copilului de pana la 2 ani, dosar care este refuzat de la depunere daca nu indeplineste conditiile pentru primirea indemnizatiei.
Salariata poate cere concediu fara plata in vederea cresterii copilului si pentru ca nu se specifica durata maxima a suspendarii, aceasta poate fi specificata in CCM pe unitate,perioada poate fi chiar si 2 ani, perioada maxima pentru care poate fi angajat un alt salariat cu CIM pe durata determinata care sa o inlocuiasca.
Copilul s a nascut in 9 iulie, iar in 12 iulie mama implinea 11 luni de munca in cadrul soc Este vorba despre o tinara de 19 ani. Primaria i a acceptat dosarul, cu stagiul adus de la casa de pensii judeteana, cu perioada mentionata anterior. Dupa aceea se pare ca i a venit decizia de la CP prin care se preciza ca i se respinge dosarul. Mi se pare o absurditate sistemul asta de acordare a cic. In ccm la nivel de unitate se prevad maxim 20 de zile de c fara plata. DAr femeia a umblat pe la crese si nu vor sa primeasca copilul ca e prea mic la 3 luni si un pic. Si se mai vrea cresterea natalitatii in Romania. Deci asta nu stiu daca e ok ca femeia sa mai stea fara plata in cic. oricum nu capata indemnizatia respectivain cm i se poate nota cic fara plata.
Eu te intrebam care sunt perioadele lucrate deoarece daca intro luna a avut doar 1zi lucrata se considera luna intreaga
A nascut la termen, adica la data cand a avut DPN (Data Prezuntiva a Nasterii)?
Deci stagiu e de 10 luni si 27 de zile, sa zicem 11 luni. Da a nascut la termen. Medicul ii calculase 13, 14 iulie , iar ea a nascut pe 9.

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata elenamitroi elenamitroi Buna ziua, Sunt nascuta in martie 1959, am 34 de ani de munca{ inca lucrez}din care 19 ani in grupa a-II-a, la care se adauga de 3 ori cate 1 an de somaj. ... (vezi toată discuția)
Pensionare elyt2004 elyt2004 o persoana nascuta in iulie 1953,este obligata sa se pensioneze in ianuarie 2013?Unitatea poate sa-i desfaca,contractul de munca,fara a fi depusa cererea de ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Lummy Lummy sora mea este nascuta in 1959 si are 35 ani vechime.poate iesi la pensie anticipata? Sau pensie partiala anticipata? (vezi toată discuția)