avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recuperare pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recuperare pensie intretinere

Dupa divort ,am cerut pensie de intretinere pt baiatul meu care este student.Fostul meu sot lucreaza la o firma italiana care are sediul in Elvetia.Bineinteles ca nu vrea sa plateasca aceasta pensie.Am vreo posibilitate de a-l forta sa plateasca pensia conform hotararii judecatoresti?
Cel mai recent răspuns: crispi , utilizator 20:37, 17 August 2010
1. Actiune in pretentii
2.Plangere penala pe abandon de familie daca tatal nu a achitat pensia doua luni consecutiv.
daca stiti sediul firmei din tara unde lucreaza puteti sa il dati in judecata pt plata pensiei alimentare. si cu hotararea definitiva puteti solicita executarea.
Multumesc pt raspunsuri.Ideea este :firma la care lucreaza va lua in considerare hotararea judecatoreasca si titlul executor ?Trebuie facuti si alti pasi?
crispi a scris:

Dupa divort ,am cerut pensie de intretinere pt baiatul meu care este student.Fostul meu sot lucreaza la o firma italiana care are sediul in Elvetia.Bineinteles ca nu vrea sa plateasca aceasta pensie.Am vreo posibilitate de a-l forta sa plateasca pensia conform hotararii judecatoresti?



In momentul in care ati divortat baiatul era minor sau major?
In cazul in care baiatul, la momentul stabilirii pensiei de intretinere, era minor pensia era datorata pana la majorat, iar tatal nu mai are nici o obligatie de plata.
Daca pensia a fost stabilita pentru major, ca urmare a continuarii studiilor, actiunile de punere in executare a hotararii, recuperarea sumelor sau o eventuala plangere penala pentru abandon de familie apartin titularului dreptului la pensie si nu dv ca mama.


Ultima modificare: Marți, 17 August 2010
m_ella2005, utilizator
Copilul era major ,iar hotararea a fost data pt.continuarea studiilor.Diligentele le fac eu in locul lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara giurea marius giurea marius buna dimineata!as dori sa ma lamuriti cu o chestie.deci eu am primit ieri sentinta definitiva de divort.de cand trebuie sa pletesc pensia alimentara?si daca nu ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara popescu  maria popescu maria Ma numesc Popescu Maria sunt divortata de 7 ani am doi copii minori in intretinere ,in urma divortului instanta a hotarat ca pensie alimentara sa primesc 65 ... (vezi toată discuția)
Sentinta judecatoreasca karmy karmy Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema. S-a dat o hotarare judecatoreacsa in data de 19 dec 2014 privind divortul meu, custodia, ... (vezi toată discuția)