Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept la mostenire?

Buna seara.Ma intereseaza daca tatal meu are vreun drept de mostenire (de pe urma mamei?)in urma decesului acesteia tinand cont ca este copilul dintr-o alta casatorie al acesteia,dar crescand impreuna cu alti 3 frati la domiciliul tatalui vitreg.mentionez ca este vorba de teren +casa mostenit din familie de tatal vitreg(decedat inaintea mamei).Aceasta in momentul casatoriei mutindu-se la domiciliul sotului...mentionez ca fratii vitregi ai tatalui meu au facut de mai mult timp actele de mostenire spunand ca l-au trecut si pe tatal meu,dar acesta nu are nimic ,,scris,,in care sa ateste acest lucru...multumesc anticipat!
da, are un drept de mostenire de pe urma mamei sale care a fost sotia supravetuitoare a tatalui vitreg..ea mosteneste 1/4 din masa succesorala iar daca tatal dvs a fost singurul ei copil nascut de ea atunci el primeste aceasta cota