avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plingerile CDO
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plingerile CDO

Buna seara am si eu o intrebare daca mai pot face o plingere la CDO am un dosar care s-a judecat 3,6luni si decizia ICCJ a fos aceias cu a CAB adica vinovat si condamnat .Decizia s-a dat pe 06.04.2009 dar redactarea acesteia a durat 9 luni e o decizie definitiva dar nu irevocabila am facut toate procedurile pentru caile de atac in tara acum e pe rol in instanta mai pot face ceva si la CDO daca nu se va solutiona nimic in tara multumesc
Cel mai recent răspuns: melinaR , utilizator 19:53, 25 August 2010
In termen de 6 luni de la data comunicarii puteti face cerere catre CEDO. :)
Hotararea trebuie sa fie definitiva si irevocabila.
Hotararea trebuie sa fie definitiva in penal.
Termenul este de 6 luni de la pronuntarea instantei de recurs...
asteptati sa aveti hotararea definitiva si irevocabila si apoi puteti sa trimiteti cauza la CEDO.
Deja a iesit din termen.
Hotararea userului nu va deveni niciodata irevocabila...

Nu am inteles ce pedeapsa s-a aplicat, daca ati fost arestata si despre ce infractiune sau infractiuni este vorba.
Durata procesului la 3,6 luni nu as crede ca ar fi fost excesiv de indelungata.
Prin urmare, nu ati pierdut mai nimic.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Plangere cedo bcory bcory Buna seara, Ma poate ajuta cineva cu un formular si cu ceva sfaturi pt. a redacta o plangere la CEDO? Fac precizarea ca am luat cunostiinta de durata de 6 ... (vezi toată discuția)
Cedo geo-vem geo-vem Bun..deci sunt la contestatie in anulare,ar trebui sa fac recurs la ea? ,si pe urma la CEDO sau care sunt pasii?am avut pe fond,recurs si acuma contestatia in ... (vezi toată discuția)
Plangere la cedo darisdinu darisdinu buna seara ! sant un cetatean care a suferit un abuz din partea justitiei din romania am fost condamnat fara sa fiu vinovat la 3 ani de inchisoare. in data ... (vezi toată discuția)