Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plingerile CDO
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plingerile CDO

Buna seara am si eu o intrebare daca mai pot face o plingere la CDO am un dosar care s-a judecat 3,6luni si decizia ICCJ a fos aceias cu a CAB adica vinovat si condamnat .Decizia s-a dat pe 06.04.2009 dar redactarea acesteia a durat 9 luni e o decizie definitiva dar nu irevocabila am facut toate procedurile pentru caile de atac in tara acum e pe rol in instanta mai pot face ceva si la CDO daca nu se va solutiona nimic in tara multumesc
In termen de 6 luni de la data comunicarii puteti face cerere catre CEDO. :)
Hotararea trebuie sa fie definitiva si irevocabila.
Hotararea trebuie sa fie definitiva in penal.
Termenul este de 6 luni de la pronuntarea instantei de recurs...
asteptati sa aveti hotararea definitiva si irevocabila si apoi puteti sa trimiteti cauza la CEDO.
Deja a iesit din termen.
Hotararea userului nu va deveni niciodata irevocabila...

Nu am inteles ce pedeapsa s-a aplicat, daca ati fost arestata si despre ce infractiune sau infractiuni este vorba.
Durata procesului la 3,6 luni nu as crede ca ar fi fost excesiv de indelungata.
Prin urmare, nu ati pierdut mai nimic.

avocat Claudiu Lascoschi