Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Art 18 ind. 1 Cod penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Art 18 ind. 1 Cod penal

cui, cum, in ce conditii si in ce faza a cercetarii se aplica art 181 cu 1?ce sanse am cu 1 la prima proba si 0,8 la a doua sa beneficiez de prevederile acestui art?
Este vorba despre art 18 ind 1 Cod pen .
In baza acestuia se dispune scoaterea de sub urmarire penala si se aplica amenda administrativa , in limitele art 91 cod pen .
Sanse aveti . Depinde si de recalcularea alcoolemiei precum si de circumstantele personale .
Va referiti desigur la art. 18 indice 1, Cod penal, cu privire la fapta care nu prezinta pericolul social al unei infractiuni. Cu asa alcolemie nu aveti nici o sansa, exista clar pericol social.
Cu toate acestea, nu trebuie sa neglijati apararea, in vederea unei pedepse cat mai mici cu suspendarea conditionata a exevutarii.... E foarte important sa aveti o pedeapsa minima atat pentru prezent, cat si pentru viitor.

Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU
diana ramona a scris:

Este vorba despre art 18 ind 1 Cod pen .
In baza acestuia se dispune scoaterea de sub urmarire penala si se aplica amenda administrativa , in limitele art 91 cod pen .
Sanse aveti . Depinde si de recalcularea alcoolemiei precum si de circumstantele personale .
si care este "traseul" pe care il va urma dosarul pana la solutionare?
Politia efectueaza cercetarile in cauza , dupa care , la finalizare se va face propunere procedurala si dosarul va fi inaintat catre parchet , care fie avizeaza propunerea facuta , fie o infirma dispunand alta masura, sau restituie dosarul politiei in vederea continuarii cercetarilor .
Ati cerut recalcularea alcoolemiei ?Cum au fost prelevate probele biologice , prin metoda clasica ( cu seringa ) sau prin metoda standard ?