Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea

Buna ziua. Am cumparat o cladire cu teren aferent acesteia in suprafata de 332 m.p. de la un proprietar, cu contract de vanzare cumparare prin notariat. Terenul intravilan pe langa acei 332 m.p. care se aflau in Titlu de Proprietate mai avea 300 m.p. in aceaiasi gradina dar nu erau prinsi in T.P.. Persoana de la care am cumparat pamantul avea un contract de inchiriere cu primaria pentru un an de zile (1964), pentru terenul de 300 mp. Dupa acel an, proprietara a tinut in continuare acea suprafata de pamant (300 m.p.) fara a mai avea vreun contract de inchiriere cu primaria. Cand mi-a vandut mie terenul (1984) mi-a dat si acea suprafata de teren desi in contractul de vanzare cumparare este specificat doar 332 m.p fara cei 300 m.p. Eu nu am platit pana in prezent impozitul pe acel teren de 300 mp. Intrebarea este: Pot dobandi prin uzul capiunii suprafata de teren? In planurile cadastrale este prins si terenul de 300 mp dar in TP nu este. Va rog sa ma lamuriti. Va multumesc pt intelegere.
depinde de regimul juridic al acelui teren.
Vedeti care e situatia juridica a lui .. si apoi va lamurim daca se poate sau nu .. si -eventual - in ce conditii.
Mai geu din punctul meu de vedere.
Puteti insa solicita Primariei sa vi se vanda acea suprafata de teren ori sa gasiti alta modalitate de dobandire a proprietatii, avand in vedere ca nu este trecut nici in contract nici in alta parte ca fiind in posesia neantrerupta si utila a fostului proprietar.
Interesanta speta d-voastra. Nu aveti inca 30 de ani de posesie a terenului in S de 300 m.p. si, din punctul meu de vedere, nu va puteti folosi de jonctiunea posesiilor cu cea a fostului posesor intrucat acesta a fost detentor precar, incepand cu un contract de inchiriere; dar e discutabila situatia pentru ca si posesorul de rea credinta poate uzucapa.
avocat Cristina Popescu
dupa mine ati putea incerca sa introduceti o actiune pe uzucapiune pt dobandirea proprietatii
avocat Cristina Popescu a scris:

Interesanta speta d-voastra. Nu aveti inca 30 de ani de posesie a terenului in S de 300 m.p. si, din punctul meu de vedere, nu va puteti folosi de jonctiunea posesiilor cu cea a fostului posesor intrucat acesta a fost detentor precar, incepand cu un contract de inchiriere; dar e discutabila situatia pentru ca si posesorul de rea credinta poate uzucapa.
avocat Cristina Popescu

Da, in cazul in care a fost detentor precar autorul dvs. nu aveti sanse.
Ar trebui sa probati dvs. o posesie, in conditiile legii, de 30 de ani...

avocat Claudiu Lascoschi