Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

detin un teren cu chirie din anul 1974 ; închiriat de la primăria Iasi ; in anul 1995-Legea 112 şi 2oo3 - Legea 10, pretinsul fost propritar a incercat să intre in posesia imobilului unde se află şi terenul , dar nu a reuşit pentru că nu a avut acte doveditoare ; Intre timp am cumpărat o parte din imobil - construcţie , in baza legii 112/1995 , alipit cu terenul pe care il detin si acum in chirie .
Intrebare : pot invoca dreptul de uzucapiune asupra terenului pe care îl deţin cu chirie din anul 1974 ?
Vă mulţumesc !
IOSUB CRISTI, utilizator
daca inca mai platiti chirie la teren..sua el putin in ultimii 30 de ani ati mai platit chirie..nu puteti pentru ca sunteti doar detentor precar,in baza contractului de inchiriere, nu posesor