avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... proces verbal amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

proces verbal amenda radar

in data03/06/2010 am fost oprit de un echipaj al poltiei rutiere cu radar tip nou la iesire din localitatea sighetul marmatiei mau oprit din mers ei veneau inspre mine la iesire din tr-o curba in fta mea avem o motocicleta mica care nu merge mai tare de 50-60 km pe ora am oprit amindoi sa dat jos unul dintre politisti si ia spus celui cu mobra sa plece a venit la mine si mi-a spus ca sunt luat de radar la 72 km in localitate mia cerut toate actele masini incusiv carte verde rovineta masina find inmatriculata in spania a plecat la masina si cam dupa zece minute a venit cu un proces verbal pe care vroia sa ma oblige sa il semnez i-am spus cu respect ca nu pot sa semnez asa ceva si sa imi arate pe aparatul radar filmarea cu masina si viteza si mia spus ca nu se poate sa infuriat mi-a spus ca im-i va da amenda pentru centura ca nu o avea pusa chiar daca am dato jos in fata lui ca sa-i caut actele masini si pentru ca nu aveam cartea de identitate care se afla la politia bistrita nasaud patr-ca ma-au furat in spania dar aveam la mine pasaportul si mi-a spus ca nu e valabil nu am semnat nimic sa infuriat si mia zis drum bun nu mi-a ininat nici procesul verbal......azi 19/08/2010 a ajun la domiciliul meu la bistrita nasaud o scrisoare de la politia shiget cu un proces verbal in valoarede 600 lei si 5 puncte penalizare radar-lipsa centura-lipsa act de identitate
ce pot sa fac va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi
mentionez masina ma luat din mers mai era cineva in fata mea care nu putea sa aiba72 la ora si aveam centura am dato jos in fata agentului
Trebuie facuta o contestatie la procesul verbal de contraventie :)
Nu este o chestiune complicata si nu aveti de ce sa va speriati, important este ca nu ati semnat si ca nu ati recunoscut! =D>
Ultima modificare: Vineri, 20 August 2010
Andra Denise Dinca, Avocat
da dar au intarziat mai mult de doua luni cu chestia asta termenul era de 15 zile
Va referiti la comunicarea contraventiei?:)
da imi pune pe pv 15 zile la judecatoria din sighet
va multumesc:thumbup:
Trebuie sa faceti contestatia in termen de 15 zile de la momentul comunicarii :).

Alte discuții în legătură

Amenda viteza + centura sorin.sorin sorin.sorin Buna ziua, In seara trecuta am fost oprit in localitate de echipaj politia rutiera - radar. Am oprit masina si am deschis centura de siguranta. Agentul ... (vezi toată discuția)
Care sunt responsabilitatile agentului de circulatie atunci cand opreste un autovehicul pentru control? razvan.corleone razvan.corleone [b] Buna ziua ,as avea si eu o intrebare la prima vedere simpla : Care sunt atributiile agentului rutier(politistului) atunci cand opreste un autovehicul ... (vezi toată discuția)
Oprirea interzisa - amenda la alegere demonel demonel tocmai am patito si eu in seara asta. am oprit in dreptul indicatorului oprirea interzisa, circa un minut, fara sa opresc motorul, masina era semnalizata, nu ... (vezi toată discuția)